Węgiel aktywny w kosmetykach – poznaj właściwości i zastosowanie
Węgiel wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej od dawna. Jego działanie zostało potwierdzone przede wszystkim podczas takich dolegliwości jak wzdęcia czy biegunka, jednak można stosować go w znacznie szerszym zakresie. Węgiel zyskuje popularność również jako dodatek do kosmetyków. Wyjaśniamy, jak cenne ma właściwości. Węgiel aktywny jest związkiem łatwym do uzyskania, niedrogim i nietoksycznym, dlatego coraz chętniej jest wykorzystywany jako składnik różnych kosmetyków. Ze względu na swoje właściwości jest nazywany nawet „czarnym diamentem” albo „czarnym złotem”. Podpowiadamy, w jakich produktach można go znaleźć i na jakie dolegliwości może okazać się pomocny.
Węgiel aktywny – na co i dla kogo?
Węgiel aktywny, dzięki dużej powierzchni porów, wykazuje zdolności absorbujące. Oznacza to, że pochłania różne chemiczne zanieczyszczenia, dlatego najpierw służył jako filtr oczyszczający. Jego głównymi źródłami są materiały pochodzenia organicznego, m.in. drewno oraz torf.
Od dawna sprawdza się w przypadku biegunki i niestrawności, teraz jest doceniany także w branży kosmetycznej. Węgiel stosowany w kosmetykach jest surowcem w 100% naturalnym, substancją w najczystszej postaci, nie zawiera toksyn, ale świetnie je przyciąga i pochłania.
>>> Węgiel aktywny – skuteczny produkt na biegunkę i nie tylko
Węgiel aktywny – składnik kosmetyków
W sklepach i aptekach węgiel aktywny dostępny jest pod różną postacią – również jako składnik produktów kosmetycznych. Sprawdzają się one w pielęgnacji, m.in. cery trądzikowej i tłustej czy włosów. Są to kremy do twarzy, balsamy do ciała, żele myjące, chusteczki nawilżane, maseczki, mydła, peelingi, pasty do zębów oraz szampony do włosów. Aktywny węgiel wspomaga pochłanianie zanieczyszczeń, ale ma też szereg innych cennych właściwości.
Węgiel aktywny w pielęgnacji skóry twarzy
Węgiel to ceniony składnik w pielęgnacji skóry twarzy, gdyż przede wszystkim skutecznie eliminuje zanieczyszczenia. Jest częstym dodatkiem kremów do twarzy ze względu na zdolność pochłaniania zanieczyszczeń, toksyn, sebum i zrogowaciałego naskórka. Sprawdza się również w maseczkach, ponieważ ma właściwości oczyszczające, bakteriobójcze i ściągające. Co jednak najważniejsze, działa jak magnes – przyciąga zanieczyszczenia i toksyny z najgłębszych warstw skóry.
Wspomaga też walkę z zaskórniakami i trądzikiem, łagodzi stany zapalne, dlatego jest polecany do skóry trądzikowej i wymagającej systematycznej, ale łagodnej pielęgnacji. Występuje też w żelach czy płynach do mycia twarzy, bo ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Związki węgla aktywnego nie powodują podrażnień. Efektem regularnego stosowania kosmetyków z węglem aktywnym jest głęboko oczyszczona, świeża i gładka skóra.
Węgiel aktywny w kosmetykach do ciała
Balsam do ciała z węglem aktywnym skutecznie złuszcza martwy naskórek i zrogowaciałe komórki, głęboko oczyszcza, detoksykuje, wygładza strukturę skóry, a także pozostawia ją natłuszczoną. Tworzy na niej warstwę ochronną.
Popularne są także wygładzające peelingi do ciała zawierające węgiel aktywny o dobroczynnych mocach. Głęboko oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i martwego naskórka, a także masują i działają ujędrniająco.
Węgiel aktywny w pielęgnacji włosów
Szampon z węglem aktywnym usuwa zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy, a także odżywia je i dotlenia. Zapobiega osłabieniu włosów, swędzeniu skóry głowy, obniża ryzyko wystąpienia łupieżu. Co ważne, nie podrażnia. Jest polecany dla wszystkich typów włosów, przede wszystkim docenią go osoby walczące z często przetłuszczającymi się i osłabionymi kosmykami.
Pasty do zębów z węglem aktywnym
Pozwalają odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Działanie takiej pasty wspomaga oczyszczanie jamy ustnej z bakterii. Poza tym pasta z węglem aktywnym nie zawiera fluoru. Węgiel to bezpieczny sposób na piękny uśmiech i białe zęby, bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Systematycznie stosowana pasta z węglem pozwoli cieszyć się zdrowymi zębami oraz dziąsłami. Nie używaj jej jednak codziennie, a 2-3 razy w tygodniu na zmianę z inną pastą.