Niedoczynność tarczycy
Dodano dnia 09. Styczeń, 2024
Do często występujących schorzeń, które mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, należą choroby gruczołów dokrewnych. Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy, której objawy mogą być bardzo różnorodne. Chora tarczyca zazwyczaj nie boli, dlatego pacjenci długo nie zauważają dysfunkcji tego organu. Co może prowadzić do rozwoju tego zaburzenia endokrynologicznego? Jakie leki stosuje się przy niedoborze hormonów tarczycy? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Ta coraz częściej rozpoznawana choroba jest związana z utrzymującym się przez długi czas niedoborem hormonów gruczołu tarczowego: tyroksyny oraz trijodotyroniny. Ich deficyt prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych w organizmie, przez co chorzy zmagają się z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, sennością, a także z nieustannym uczuciem zimna objawiającym się łatwym marznięciem dłoni i stóp. Niedoczynność tarczycy, która daje zróżnicowane objawy, znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Chorują głównie panie w okresie menopauzalnym, a także młode matki w okresie ciąży i karmienia piersią.W jaki sposób objawia się niedoczynność tarczycy?
Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia endokrynologicznego jest przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego powszechnie znane jako choroba Hashimoto. Objawy tej przypadłości po raz pierwszy zostały opisane przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto w 1912 roku. Niedoczynność tarczycy może mieć także przyczyny jatrogenne – może pojawić się po operacji tego organu, po leczeniu jodem radioaktywnym, po radioterapii szyi.
Najczęstsze objawy, jakie daje chora tarczyca to:
- suchość i bladość skóry,
- łamliwość paznokci,
- wzmożone wypadanie włosów,
- apatia,
- pogorszenie słuchu,
- chrypka,
- obfite krwawienia miesiączkowe.
Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?
Niezależnie od przyczyny schorzenia chorym zaleca się podawanie syntetycznego hormonu w postaci soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny. U osób, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy, leczenie często obejmuje też zmianę stylu życia i sposobu odżywiania. Wsparciem dla prawidłowej pracy gruczołu tarczowego są witaminy i minerały zwłaszcza takie jak jod, selen, żelazo, witamina D oraz białko.
Niedoczynność tarczycy – choroba, której objawów nie należy lekceważyć
Tego coraz częściej spotykanego zaburzenia endokrynologicznego nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone może prowadzić do różnych niebezpiecznych powikłań takich jak np. problemy z pamięcią i koncentracją, choroby układu krwionośnego, a także niepłodność. W przypadku zbyt małej ilości hormonów tarczycowych w organizmie pacjentom zaleca się leki na niedoczynność tarczycy, które są dostępne w postaci tabletek i kapsułek doustnych. Ich dawkowanie zależy głównie od stanu klinicznego oraz od wieku chorego.