Ciemieniucha u noworodka i niemowlaka – przyczyny i pielęgnacja
Ciemieniucha to żółtawe, łuszczące się płaty pojawiające się główni na skórze głowy, praktycznie u większości dzieci. Wraz z pojawieniem się ciemieniuchy, pojawia się również niepokój u rodziców. Niepotrzebnie, otóż jest to przypadłość, której nie da się uniknąć, jednak nie zagraża ona zdrowiu dziecka. Czy rodzice wiedzą, jak odpowiednio pielęgnować skórę dziecka, aby zniwelować pojawienie się ciemieniuchę oraz szybko się jej pozbyć?
Ciemieniucha co to jest?
Ciemieniucha to nic innego jak łagodny rodzaj łojotokowego zapalenia skóry. U dorosłych łojotokowe zapalenie skóry objawia się poprzez łupież, u dzieci natomiast powoduje wyjątkowo grubą i łuszczącą się skórę. Zmiany skórne pojawiają się w okolicach ciemiączka i pozostałej skóry głowy, niekiedy też na brwiach. Zmiany te w żaden sposób nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, nie są one bolesne, czy też swędzące natomiast wyglądają mało estetycznie. Pojawiają się zazwyczaj do 3 miesiąca życia, natomiast mogą również występować u starszych niemowląt. Zazwyczaj ustępuje ona do 1 roku życia dziecka, natomiast co ciekawe ciemieniuch może wystąpić również u dwulatka czy też czterolatka.
Ciemieniucha jak powstaje?
Dziecko, pomimo iż przyszło na świat, nie oznacza to, że zostało całkowicie odłączone od matki. Podczas ciąży do dziecka poprzez łożysko matki docierają duże ilości hormonów. Jeszcze kilka tygodni po urodzeniu gruczoły łojowe dziecka są nadmiernie pobudzone do pracy. Produkują one łój, który przedostaje się na powierzchnię skóry, po połączeniu ze złuszczonym naskórkiem tworzy żółtawe plamki, wysypkę, łuski bądź też skorupę.
Ciemieniuch – jak leczyć?
Zazwyczaj ciemieniucha ma łagodny przebieg i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Biały bądź żółty nalot znika po kilku tygodniach, bądź też miesiącach. Niewątpliwie w zwalczaniu ciemieniuchy najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy dziecka. Działania te wymagają cierpliwości i systematyczności. Należy odpowiednio pielęgnować skórę główki dziecka, myć ją każdego dnia, aby skutecznie pozbyć się powstałych łusek, a tym samym umożliwić skórze odpowiednią wentylację oraz nawilżenie.
7 ważnych wskazówek, które pomogą w zwalczeniu ciemieniuchy:
- przed każdą kąpielą należy nawilżyć skórę głowy dziecka oliwką. Czynność tą należy wykonać ok. pół godziny przed. Takie działanie spowoduje, iż żółte płaty zostaną zmiękczone i łatwiej będzie można je usunąć. Po kąpieli należy wyczesać łuski miękką szczoteczką, koniecznie pod włos.
- oliwkę można nakładać na skórę głowy i pozostawić ją nawet na 12 – 24 h. Po tym czasie koniecznie należy umyć główkę dziecka nawilżającym szamponem i podobnie jak w czynności powyżej wyczesywać włoski. Należy również pamiętać o tym, że po każdej takiej czynności trzeba umyć dokładnie szczoteczkę.
- kategorycznie nie wolno usuwać ciemieniuchy „na sucho”. Nie należy zdrapywać łusek paznokciami ani ich zrywać. Takie działanie może uszkodzić delikatną skórę dziecka.
- trzeba pamiętać, aby nie przegrzewać dziecka, gdyż pot jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi ciemieniuchy.
- niekorzystnie wpływa również działanie promieni UV, dlatego należy ograniczyć ekspozycję dziecka na działanie tychże promieni.
- regularne stosowanie środków natłuszczających do mycia i po kąpieli może ograniczyć powstawanie zmian do minimum.
- jeżeli domowe sposoby na zwalczenie ciemieniuchy nie przyniosą pożądanych efektów, to w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty na ciemieniuchę. Maga mieć one postać kremu, olejku, oliwki, sprayu czy też szamponu. Zastosowanie takiego preparatu należy koniecznie skonsultować z pediatrą, gdyż może on powodować różnego rodzaju podrażnienia skóry.
Ciemieniucha – kiedy należy zasięgnąć porady lekarza?
Niekiedy domowe sposoby czy też produkty dostępne w aptekach nie przynoszą pożądanych efektów, wtedy też należy skonsultować przypadłość z lekarzem.
Sytuacje kiedy należy zasięgnąć porady lekarza:
- ciemieniucha utrzymuje się przez dłuższy czas i podjęte działania nie przynoszą efektów
- rozprzestrzenia się na inne partie ciała niż główka dziecka
- pomimo zwalczenia ciemieniuchy, pojawia się ona bardzo często – nawraca
- pojawia się świąd
- pierwsze objawy obserwuje się dopiero po upływie 3 miesiąca życia
- w rodzinie mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry bądź też alergii