Ból gardła jako najczęstszy problem z którym borykają się lekarze rodzinni.
Ból gardła to częsty problem z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Jest to stan w którym dochodzi do zapalenia błony śluzowej gardła, a często również migdałków podniebiennych.
Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są wirusy 90-95%. Mogą one wywoływać wirusowe zapalenie gardła, ale również przeziębienie. Wirusy wnikają do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych, dochodzi tam do ich namnażania, naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu, zwiększa się ilość wydzielnanego śluzu, powstaje obrzęk błony śluzowej gardła, a w przeziębieniu także nosa i zatok przynosowych. Zarówno wirusowe zapalenie gardła, jak i przeziębienie jest chorobą powodującą duży dyskomfort. Występują objawy t.j. ból gardła lub drapanie w gardle, nieżyt nosa, stany podgorączkowe, złe samopoczucie.
Bakteryjne zapalenie gardła
Zapalenie gardła może mieć również etiologię bakteryjną, co stanowi 5-10% zapaleń gardła. U dzieci najczęściej jest to Streptococcus pyogenes, a u dorosłych Fusobacterium necrophorum. Objawia się zapaleniem błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Charakterystyczne są skupiska wysięku na migdałkach. Choroba zaczyna się nagle. Pojawia się silny ból gardła, trudności z połykaniem, gorączka > 38 stopni. Nie ma kataru.
Stany zapalne i ból w jamie ustnej to nie tylko zapalenia gardła. Ostre stany zapalne jamy ustnej mogą występować w chorobach zębów i przyzębia, w aftach, czyli bolesnych owrzodzeniach jamy ustnej.Dochodzi wówczas do zaczerwienienia, obrzęku błony śluzowej jamy ustnej. Często jama ustna pokryta jest nalotem i pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Przy zapaleniu jamy ustnej występuje ból i pieczenie, które utrudnia połykanie pokarmów.
Co na wirusowe zapalenie gardła?
W zapaleniu wirusowym gardła stosujemy leczenie objawowe, a w bakteryjnym konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. W leczeniu objawowym stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nawadnianie. Ból gardła powoduje duży dyskomfort, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie miejscowych preparatów łagodzących. Na rynku dostępne są praparaty w postaci tabletek do ssania, płynów do płuknia jamy ustnej i aerozoli. Leki te,aby były skuteczne powinny mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. W przypadku dzieci ważne jest, żeby miały rejestrację odpowiadnią do wieku małego pacjenta i bezpieczny sposób podawania.
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów na ból gadła i jamy ustnej. Zawierają one w swoim składzie m.in. benzydaminę, lidokainę, salicylan choliny. Preparaty z lidokainą mają działanie tylko przeciwbólowe.
Preparaty z benzydaminą mają działanie przeciwzapalne, przez co zmniejszają ból i obrzęk przy stanie zaplanym gardła i jamy ustnej. Dodatkowo wykazują działanie miejscowo znieczulające.
Nowym preparatem, który zawiera benzydaminę jest m.in. Septogard. Występuje on w dwóch postaciach: w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej i w postaci roztworu do płukania jamy ustnej.
Septogard jest preparatem do stosowania miejscowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zalecany jest jako leczenie objawowe w zapaleniu gardła, zapaleniu jamy ustnej, w owrzodzeniach jamy ustnej, w stanach zapalnych zębów i przyzębia. Septogard w postaci aerozolu można stosować już u małych dzieci. Ma rejestrację poniżej 6 roku życia, co jest ważne w przypadku dzieci, które są za małe, żeby stosować tabletki do ssania, nie beznaczenia jest także delilikatny miętowy posmak prepartu.
Warto podkreślić iż producent zatroszczył się także o środowisko, bowiem preparat występuje w szklanym opakowaniu, dzięki któremu możemy dodatkowo sprawdzić ilość pozostałego leku w opakowaniu.
Ciekawym rozwiązaniem jest zdejmowany aplikator umożliwiający dezynfekcje po każdym użyciu.
Septogard w postaci roztworu do płukania jamy ustnej może być stosowany u dzieci powyżej 12 r.ż i dorosłych.
Septogard zawiera aromat miętowy, co daje pacjentowi uczucie ulgi i nieweluje przykry zapach z ust.