OpisLek IBUPROM SPRINT CAPS jest lekiem działającym przeciwbólowo.
Dawkowanie - Ibuprom Sprint, 200mg, 10 kapsułek elastycznych
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: W doraźnym leczeniu: 1 do 2 kapsułek doustnie co 4 do 6 godzin (nie należy stosować dawki większej niż 6 kapsułek na dobę). Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Osoby w podeszłym wieku: nie jest wymagana modyfikacja dawkowania. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. W przypadku pominięcia dawki Lek IBUPROM SPRINT CAPS służy do stosowania doraźnego. Nie stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W przypadku zażycia większej dawki leku IBUPROM SPRINT CAPS niż zalecana Mogą wystąpić nasilone nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, bóle w obrębie jamy brzusznej, senność, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, kwasica metaboliczna, gorączka, zaburzenia układu oddechowego i zaburzenia czynności nerek.
Składniki - Ibuprom Sprint, 200mg, 10 kapsułek elastycznych
Substancja czynna: ibuprofen 200mg
Substancja pomocnicza: makrogol 600, woda oczyszczona, krystaliczny potasu wodorotlenek, żelatyna, Anidrisorb 85/70, błękit patentowy V 85%
Działania
Stosowany także w leczeniu stanu zapalnego, który jest jedną z przyczyn bólu. Obniża gorączkę. Rozpuszczalna w żołądku kapsułka elastyczna zawiera rozpuszczony ibuprofen, który od razu może zostać wchłonięty z przewodu pokarmowego.
Wskazania - Ibuprom Sprint, 200mg, 10 kapsułek elastycznych
Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe o różnej etiologii o nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle kostne i stawowe. Bolesne miesiączkowanie. Gorączka.
Przeciwwskazania - Ibuprom Sprint, 200mg, 10 kapsułek elastycznych
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wcześniej występująca nadwrażliwość (katar, astma oskrzelowa, pokrzywka) na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca. Jednoczesne przyjmowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2. III trymestr ciąży. Dzieci do ukończenia 12 rż.
Przeciwwskazania - Ibuprom Sprint, 200mg, 10 kapsułek elastycznych
Niezbyt często: niestrawność, ból brzucha, nudności, ból głowy, pokrzywka, świąd.
Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość, uczucie zmęczenia, obrzęki.
Bardzo rzadko: smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, oliguria, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zaburzenia czynności wątroby, anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, matrwica toksyczno-rozpływna naskórka, obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia, hipotensja, wstrząs, zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.
W pojedynczych przypadkach obserwowano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; u pacjentów z istniejącymi zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączkę, dezorientację.
Odnotowywano obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zatorów tętnic podczas stosowania w dużych dawkach.
Interakcje
Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, innymi NLPZ i kortykosteroidami ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Ibuprofen zmniejsza skuteczność działania leków hipotensyjnych i moczopędnych, nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz może wydłużyć czas krwawienia u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną. Zwiększa stężenie litu i metotreksatu we krwi. Długotrwałe stosowanie ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym, w dawkach kardioprotekcyjnych, może osłabiać przeciwzakrzepowe działanie kwasu acetylosalicylowego.
Uwagi
O tym co powoduje ból głowy i jakie są jego przyczyny dowiedzą się Państwo z artykułu "O czym świadczy ból głowy?"
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.