Nocne poty – natura czy też choroba?
Przyczyny nocnych potów mogą być przeróżne od zwykłego przeziębienia po takie choroby jak nawet nowotwór. Innymi przyczynami nocnych potów mogą być: zbyt wysoka temperatura w sypialni, przejedzenie, zbyt duża ilość wypitego alkoholu czy też menopauza, nadczynność tarczycy, infekcje, a czasem nawet i przyjmowanie niektórych leków. Wbrew pozorom komfort spania również może wpływać na nadmierne wydzielanie się potu z Naszego ciała. Innymi czynnikami na które czasem nie zwraca się uwagi a mogą wywołać nocne poty są choćby niewygodny materac, zbyt gruby koc lub kołdra z nieprzepuszczającego powietrza materiału, nieodpowiednio dobrana piżama lub nieodpowiednia wilgotność powietrza.
Pocenie się jest naturalnym mechanizmem. Ma za zadanie ochładzać ciało poprzez wydzielanie wody z organizmu. Jest to coś normalnego i nikogo nie dziwi, że pocimy się podczas wysiłku fizycznego czy też latem kiedy jest gorąco. Jednakże, gdy pot pojawia się podczas snu jest to bardzo uciążliwe zjawisko i powinno to nas zaniepokoić. Jak zauważyli naukowcy wzmożona potliwość dotyka częściej osób dorosłych niż dzieci czy też osób otyłych niż szczupłych.
Zatem przyjrzyjmy się czynnikom powodującym potliwość w nocy:
- Leki - niektóre leki głównie przeciwgorączkowe, napotne czy też mające w swoim składzie sterydy wywołują silne reakcje w postaci nadmiernej potliwości. Przy czym przy lekach napotnych czy przeciwgorączkowych reakcja ta jest prawidłowa i właśnie w takim celu leki te są przyjmowane. Inną przyczyną wzmożonej potliwości mogą być wirusy, bakterie i infekcje atakujące organizm.
- Menopauza – innym zjawiskiem mogącym być przyczyną nadmiernej potliwości w nocy jest właśnie menopauza. Dotyka ona kobiet, jednakże nie jest powiedziane że zlewne poty oraz uderzenia gorąca dotykają kobiety w momencie zaprzestania miesiączkowania. Nic bardziej mylnego objawy klimakterium mogą dotykać kobiet już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Menopauza może powodować wahania temperatur nawet o kilka stopni, a co za tym idzie wywoływać nocne poty. Objawy te przy menopauzie występują ponieważ spada produkcja estrogenu w organizmie, a co za tym idzie zaburza to równowagę hormonalna w podwzgórzu i podnosi poziom wydzielania potu.
- Zaburzenia hormonalne – nocne poty pojawiają się głównie u osób z nadczynnością tarczycy, zjawisku temu towarzyszy również kołatanie serca, nadpobudliwość czy też utrata wagi pomimo wzmożonego apetytu. Pacjenci u których pojawia się nadczynność tarczycy często maja problemy z uderzeniami gorąca lub też właśnie nocne poty. Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie powyższe objawy powinien zgłosić się do lekarza w celu dokładnego zdiagnozowania choroby oraz zastosowania leków.
- Bezdech nocny – kolejna przyczyną nocnych potów jest chrapanie pomiędzy którym występują długie przerwy. Jest to powodem wielu chorób między innymi „sprzyja” poceniu się w nocy. powoduje uczucie ciągłego zmęczenia ale też może być przyczyną nadciśnienia, kłopotów z sercem czy cukrzycy. Uważany jest też za przyczynę części wypadków drogowych. Dlatego też jeżeli masz problemy z chrapaniem, jesteś ciągle zmęczony czy też występują u Ciebie nocne poty niezwłocznie udaj się do lekarza. Bezdech nocny trzeba leczyć!
- Najgorszą z diagnoz świadczącą o potliwości w nocy jest nowotwór – potliwość najczęściej występuje w przypadku takich nowotworów jak białaczka czy tez chłoniak. Podczas tych chorób potliwości w nocy towarzyszą takie objawy jak: osłabienie, gorączka, zmęczenie, infekcje, zasłabnięcia czy też krwawienia o niewyjaśnionym podłożu. Innym zjawiskiem wywołującym nadmierne poty jest wirus HIV czyt ez w późniejszym stadium AIDS, w tym przypadku nocnym potom towarzyszy wysoka nieustępująca gorączka.
>>> Prepartay na nadmierne pocenie się stóp
Innymi czynnikami mogącymi wywoływać czasowe problemy z potliwością jest spożywanie bardzo pikantnych potraw, pomimo iż podczas spożywania takich posiłków nic nam nie dolega to w trakcie trawienia ich w żołądku dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury, a co za tym idzie pocenia się. Innym czynnikiem wywołującym potliwość może być kofeina również spożywanie kawy w nadmiernych ilościach może wywoływać skutki uboczne w postaci wydzielania nadmiernej ilości potu. Dolegliwości związane z ta nieprzyjemną dolegliwością mogą być przyczyną samą w sobie. Jeżeli zostały wykluczone wszystkie powyższe przyczyny mogące powodować nadpotliwość a problem występuje również w dzień należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu diagnozy.
Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości:
- pierwszym i najważniejszym działaniem mającym zapobiegać nadmiernej potliwości jest zadbanie o odpowiedni komfort snu. Jeżeli poceniu się nie towarzysza żadne inne znaczące dolegliwości należy zmienić warunki spania. Optymalna temperatura snu nie powinna przekraczać 20 – 23 stopni Celsjusza. Powietrze powinno być nawilżone, pomieszczenie przewietrzone a pościel oraz piżama powinny być z materiałów przepuszczających powietrze. Jeżeli nie śpimy sami, a osoba w naszym pomieszczeniu preferuje inna temperaturę niż my powinniśmy pomyśleć nad zmianą kołdry.
- zwalcz stres – również ten czynnik może negatywnie wpływać na gospodarkę wodną w organizmie. Jeżeli zbliża się jakieś ważne wydarzenie w naszym życiu bądź mamy stresującą pracę może towarzyszyć Nam takie zjawisko jak nadmierna potliwość dlatego też należy uspokoić nerwy, opanować emocje, wyciszyć się. Jeżeli mówimy natomiast o stresie chwilowym należy to po prostu przeczekać i zaobserwować czy nadpotliwość minie. Jeżeli nie należy niezwłocznie udać się do lekarza.
- doskonałym sposobem do walki z pojawiający się problemem potliwości jest picie naparów z szałwii, która ma potwierdzone działanie zmniejszające nadmierne pocenie się.
- Na rynku dostępne są również produkty wspomagające walkę z nadmierną potliwością