Konopie w kosmetyce
Specyfiki z konopi wtargnęły szturmem do branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Nadal budzą jednak wiele kontrowersji. Co sprawia, że stały się w ostatnim czasie tak pożądanym towarem?
Od setek lat konopie (cannabis sativa) były największą uprawą rolną naszej planety. Roślina ta była bowiem głównym i podstawowym źródłem potrzebnym człowiekowi do wytworzenia tysięcy produktów. Konopie były wykorzystywane przez niego w różnorakich dziedzinach życia, wytwarzano z nich m.in. włókna, tkaniny, olej opałowy, papier, liny, kadzidła, leki, ocieplano nimi domy oraz stosowano, jako podstawowe źródło jadalnego białka dla ludzi i zwierząt. Od tamtego czasu wykorzystanie konopi zmieniło swój kierunek.
W ostatnim czasie trend medycyny naturalnej sprawił, że głównym kryterium w zakupie kosmetyków stała się jakość. Konsumenci coraz częściej decydują się na produkty naturalne, bazujące na związkach pochodzenia roślinnego. Z czasem zaczęto odkrywać dobroczynne właściwości konopi siewnych. Dzisiaj wiadomo już, że są one skarbnicą substancji i minerałów o leczniczych i zdrowotnych właściwościach, a kosmetyki na ich bazie mają zastosowanie głównie jako produkty nawilżające, regeneracyjne i przeciwzapalne.
Największą ich zaletą jest wysoka zawartość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), czyli omega-3 i omega-6, które stanowią aż 80% składu oleju konopnego. Zgodnie z ich nazwą, wspomniane kwasy są niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Kluczowe dla ich właściwego działania są proporcje, które w oleju konopnym są wzorcowe i wynoszą 3:1, gdzie 3 to kwasy omega-6, a 1 stanowią kwasy omega-3.
NNKT odpowiadają za usuwanie toksyn i stanów zapalnych z organizmu, budowę błon komórkowych, a także pozwalają utrzymać naturalną odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru, mrozu i słońca. Mają też zdolność uzupełniania braków struktury cementu międzykomórkowego, dzięki czemu poprawiają funkcje ochronne naskórka, uelastyczniają go i zmniejszają utratę wody. Przywracają równowagę hydrolipidową skóry oraz redukują wydzielanie sebum, a co za tym idzie pozostawiają naszą skórę w dobrej kondycji i zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu.
Poza Nienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi w skład oleju konopnego wchodzą nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B, D, E i K, minerały, przeciwutleniacze, proteiny, aminokwasy, karoten, fitosterole, fosfolipidy oraz cała gama substancji czynnych, które mają właściwości antyseptyczne, antyoksydacyjne, regenerujące i przeciwzapalne.
Olej konopny stosuje się w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do preparatów pielęgnacyjnych, przeznaczonych głównie do skóry suchej ze względu na swoje nawilżające właściwości. Jednak głębokie nawilżanie to nie jego jedyna zaleta. Kosmetyki z olejem konopnym wspaniale się rozprowadzają i wchłaniają, dzięki czemu nie pozostawiają na skórze tłustego filtru. Zmniejszają również przebarwienia oraz wyrównują koloryt skóry. Ze względu na nawilżające właściwości na rynku znajdziemy kremy, maści i balsamy konopne do całego ciała, a także kremy przeznaczone do szczególnie suchych partii ciała, np. kremy do rąk i stóp. Maści i kremy z konopi wykorzystywane są przy leczeniu stanów zapalnych skóry i wszelkich chorób skórnych typu trądzik, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Wykazują także dobroczynny wpływ na przeciążone, sztywne i obolałe stawy, mięśnie i więzadła. Ponadto konopie mają właściwości hipoalergiczne, a więc kosmetyki na ich bazie nadają się do cery wrażliwej.
Produkty do pielęgnacji na bazie konopi mają uniwersalne zastosowanie. Pozwalają utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji, a przy tym nadają się do każdego rodzaju cery: suchej ze względu na właściwości nawilżające, dojrzałej, gdyż działają jak balsamy młodości z powodu obecności antyoksydantów, wrażliwej i skłonnej do alergii, dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz zniszczonej - ze względu na zdolność do regeneracji komórek. Ze względu na wszechstronne właściwości konopi siewnych, nieograniczony potencjał wykorzystania oraz ich szybką ewolucję w różnych dziedzinach naszego życia, możemy liczyć się z tym, że to jeszcze nie koniec odkrytych przez człowieka zastosowań tej wspaniałej rośliny.