Co zrobić w razie oparzenia słonecznego?
Słońce ma zbawienny wpływ na nasz organizm, od wspomagania produkcji witaminy D po poprawę nastroju. Korzyści wynikających z kąpieli słonecznych można wymieniać bez liku. Co zrobić kiedy przesadzimy z wygrzewaniem się na słońcu i zamiast przyjemności zaserwujemy sobie małe oparzenie słoneczne?
Jak wiadomo nadmiar opalania może bardzo zaszkodzić skórze. Z początku delikatne zaczerwienienie skóry może zamienić się w ogniście czerwone zmiany, które piekielnie pieką.
Można zastosować wówczas kilka domowych sposobów na oparzenie słoneczne.
Prysznic, ale nie może być zimny!
Zimna woda kojąco wpływa na opaloną skórę. Obniżając temperaturę zakończeń nerwowych działa przeciwbólowo. Wchodząc pod prysznic należy pamiętać aby temperaturę obniżać stopniowo. Zbyt szybkie schłodzenie rozpalonego ciała może doprowadzić do szoku termicznego. Początkowo woda musi być letnia. Co kilka minut można zmniejszać jej temperaturę jednak należy pamiętać aby to robić stopniowo.
Maślanka, kefir, zsiadłe mleko.
Podczas oparzenia słonecznego dochodzi do naruszenia prawidłowego, kwaśnego odczynu pH skóry. Kwaśny odczyn zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz ochronę przed mikroorganizmami. Maślanka, kefir, zsiadłe mleko pomagają pomagają odzyskać prawidłowy pH skóry. Dodatkowo mleczne produkty wspomagają regenerację naskórka ponieważ zawierają liczne białka krowiego mleka takie jak kazeina, albumina itp oraz witamina A, D i E.
Sposób stosowania:
Na poparzoną skórę należy nałożyć warstwę maślanki lub zsiadłego mleka. Aby zapewnić lepszy komfort można nasączyć nimi gazę i przyłożyć do zmienionych miejsc na skórze.
Sok z aloesu
Świetnym rozwiązaniem są okłady z gazy nasączone sokiem z aloesu. Sok z aloesu podobnie jak maślanka przywraca odpowiedni pH skóry oraz wpływa korzystnie na odbudowę zniszczonego naskórka.
Okłady z puree ziemniaczanego
Wpływają zbawiennie na oparzone miejsca. Główną rolę odgrywa sok z ziemniaków, który zawiera substancję zbliżoną działaniem do atropiny. Błyskawicznie łagodzi ból oraz hamuje powstawanie pęcherzy.
Najlepiej ziemniaki zetrzeć na papkę i nałożyć ją na zaczerwienione miejsca.
Okłady z octu
Identyczne działanie jak sok z aloesu jednakże zapach już może mniej przyjemny.
Świeży ogórek
Świetnie się sprawdza przy oparzeniach skóry twarzy. Najlepiej plasterki położyć na 30 min na zaczerwienionych miejscach. Sok z ogórka przynosi ulgę skórze i wpływa na jej regenerację.
Kompresy z miodu
Miód posiada antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Przyspieszają gojenie skóry. Na oparzone miejsce najlepiej przyłożyć jest okład z gazy nasączony miodem.
Kosmetyki:
Na rynku istnieje dużo preparatów działających leczniczo na oparzenia słoneczne. Jednymi z najbardziej popularnych są Panthenol, linia kosmetyków Iwostin o właściwościach łagodzących, regenerujące kremy firmy Soraya i wiele innych.
Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie:
Oparzonej skóry nie smarujemy tłustymi kremami. Tego typu preparaty nie pozwalają wyprodukowanemu ciepłu wyparować przez uszkodzoną skórę i dodatkowo ją podrażniają zwiększając ból.