Objawy zapalenia trzustki
Często spotykanym stanem w gastroenterologii jest ostre zapalenie trzustki. Jego główną przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie, nadużywanie alkoholu oraz kamica żółciowa. Choroba może przebiegać z lekkim nasileniem lub mieć ciężki przebieg i stanowić zagrożenie dla życia. Jednym z częstszych symptomów towarzyszących temu schorzeniu jest silny ból pod prawym żebrem. Jakie jeszcze objawy może dawać zapalenia trzustki? Jak wygląda leczenie i o czym powinni pamiętać pacjenci z niedomagającym organem? Przeczytaj!
Trzustka – budowa oraz najważniejsze funkcje
Położona w górnej części jamy brzusznej trzustka jest drugim co do wielkości narządem wchodzącym w skład układu pokarmowego. Jest zbudowana z głowy, trzonu oraz ogona. Jej podstawowym zadaniem jest produkcja soku trzustkowego składającego się z wody i elektrolitów, bez którego nie mógłby zachodzić proces trawienia pokarmów. Ponadto organ ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie enzymów przechowywanych w pęcherzykach trzustkowych. Do najważniejszych należą:
-
amylaza,
-
fosfolipaza,
-
trypsynogen,
-
proelastaza.
Powyższe substancje są niezbędne przede wszystkim do trawienia białek oraz tłuszczów. Ponadto trzustka produkuje ważne dla człowieka hormony, takie jak insulina oraz glukagon. Związki te odpowiadają za regulację poziomu cukru we krwi i wspierają utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej.
Najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki
Zanim omówimy objawy zapalenia trzustki, przyjrzyjmy się etiologii tego schorzenia. Choroba jest powodowana głównie przez czynniki, które utrudniają odpływ soku trzustkowego i żółci. Na komórki tego narządu toksycznie działa nadmierne spożywanie alkoholu etylowego, ale nie jest to jedyna przyczyna schorzenia. Ostre zapalenie trzustki mogą też wywoływać infekcje wirusowe i bakteryjne, niektóre zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), urazy jamy brzusznej, wady genetyczne organu oraz zatrucia lekami. W niektórych przypadkach nie udaje się ustalić czynnika sprawczego. Wówczas mówi się o tzw. postaci idiopatycznej choroby.
Jakie objawy daje zapalenie trzustki?
Zgodnie z klasyfikacją chorób ICD, aby rozpoznać ostre zapalenie trzustki konieczne jest stwierdzenie dwóch z trzech następujących kryteriów: silny ból pod prawym żebrem promieniujący do kręgosłupa, wzrost aktywności lipazy lub amylazy w surowicy krwi oraz zmiany zapalne widoczne w tomografii komputerowej.
Pozostałe objawy, jakie może dawać zapalenie trzustki, to:
-
nudności i wymioty,
-
nabrzmiały brzuch,
-
zatrzymanie gazów i stolca,
-
gorączka,
-
żółtaczka,
-
tachykardia,
-
zaburzenia świadomości.
Niektórzy pacjenci skarżą się też na zmniejszone wydalanie moczu, obniżone ciśnienie tętnicze krwi, dreszcze oraz bóle mięśniowo-szkieletowe. W ciężkim przebiegu choroby może pojawić się duszność, sinica, niewydolność oddechowa oraz wstrząs spowodowany niedoborem płynów elektrolitowych.
Jak przebiega leczenie ostrego zapalenia trzustki?
W łagodnej postaci choroby podstawowym postępowaniem terapeutycznym jest nawadnianie pacjenta oraz podawanie środków przeciwbólowych drogą dożylną. Ostre zapalenie trzustki powinno też obejmować leczenie żywieniowe. Polega ono przede wszystkim na eliminacji czynników ryzyka tego schorzenia, do których należy nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz częste spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczne jest wdrożenie leczenia wspomagającego, które ma na celu zapobieganie wystąpieniu powikłań ze strony układu krążeniowego, oddechowego, moczowego itp.
Zapalenie trzustki – nie lekceważ objawów choroby!
Proces zapalny toczący się w miąższu gruczołu odpowiedzialnego za produkcję soku trzustkowego może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie narządu, a także zwiększać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Z tego względu objawy zapalenia trzustki nigdy nie powinny być bagatelizowane. By wspomóc pracę organu, należy wystrzegać się tłustych i smażonych potraw, alkoholu oraz papierosów. W przypadku problemów z trawieniem można sięgnąć po preparaty z apteki w postaci tabletek, kapsułek lub saszetek. Ich duży wybór udostępnia serwis zakupowy Świat Leku.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.