OpisBioprazol Bio hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego eliminując przyczynę zgagi oraz skutecznie uwalnia od przykrych dolegliwości.
Dawkowanie - Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki, 14 szt.
Bioprazol Bio działa przez 24 godziny, można przyjmować go na czczo, nie wykazuje interakcji z alkoholem.
Dorośli (w wieku powyżej 18 lat) dawka początkowa wynosi 20 mg - jednorazowo 2 kapsułki leku Bioprazol Bio raz na dobę. Jeśli objawy ustąpią należy zmniejszyć dawkę do 10 mg (1 kapsułka Bioprazol Bio) raz na dobę. W przypadku nawrotu objawów zgagi można ponownie zwiększyć dawkę do 20 mg (jednorazowo 2 kapsułki Bioprazol Bio) raz na dobę. Lek Bioprazol Bio należy przyjmować rano przed jedzeniem popijając wodą. Kapsułkę połykać w całości. Kapsułki nie należy żuć ani kruszyć przed połknięciem.
Pacjenci z zaburzeniami połykania powinni otworzyć kapsułkę i jej zawartość wsypać do soku owocowego lub innego kwaśnego płynu, wymieszać i wypić. Lek należy przyjmować przez kolejne 14 dni. Jeśli objawy nie ustąpią lub ulegną nasileniu po 14 dniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Pacjenci w podeszłym wieku - nie jest konieczna zmiana dawkowania.
Pacjenci z niewydolnością nerek - nie ma konieczności zmiany dawkowania.
Pacjenci z niewydolnością wątroby - ze względu na możliwość zwiększenia stężenia leku w surowicy krwi oraz wydłużenie okresu półtrwania, należy zmniejszyć dobową dawkę leku. Pacjenci z niewydolnością wątroby powinni zwrócić się do lekarza w celu ustalenia dawkowania.
Składniki - Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki, 14 szt.
substancja czynna: omeprazol 10 mg (Omeprazolum)
substancje pomocnicze: sacharoza, ziarenka, karboksymetyloskrobia sodowa (typu A), sodu laurylosiarczan, powidon, potasu ołeinian, hypromeloza, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), tretylu cytrynian, tytanu dwutlenek (E171), talk, żelatyna, erytrozyna (E127), żółcień chinolinowa (E104), czerwony tlenek żelaza (E172), woda oczyszczona.
Wskazania - Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki, 14 szt.
- objawy cofania treści żołądkowej do przełyku,
- objawowe leczenie dolegliwości pieczenia w przełyku (zgaga).
Przeciwwskazania - Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki, 14 szt.
Nadwrażliwość na omeprazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Omeprazolu, podobnie jak innych inhibitorów pompy protonowej, nie należy stosować w skojarzeniu z atazanawirem.
Przeciwwskazania - Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki, 14 szt.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku pojawienia się poniższych rzadkich objawów (mniej niż u 1 na 1000 leczonych pacjentów) takich jak:
- obrzęk naczynioruchowy (np. opuchnięcie twarzy, języka i tchawicy, które powodują zaburzenia oddychania)
- reakcja alergiczna (objawiająca się często wysypkami skórnymi, świądem i zaczerwienieniem skóry, pęcherzami na skórze i owrzodzeniami ust i (lub) oczu, niekiedy z towarzyszącą wysoką temperaturą),
- rumień wielopostaciowy - zespół Stevensa-Johnsona (pęcherze i ubytek naskórka z krwotocznymi strupami na błonach śluzowych jamy ustnej i nosa, spojówkach, narządach płciowych), zespół Lyella (na skórze pojawiają się pęcherze podnaskórkowe, które po pęknięciu tworzą sączące nadżerki).
Interakcje
Należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie leku Bioprazol Bio należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli przyjmowany jest jeden z następujących leków: warfaryna (lek przeciwzakrzepowy), fenytoina (lek przeciwpadaczkowy), diazepam (lek uspakajający i nasenny), leki przeciwgrzybicze i przeciwdrożdżakowe (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol), atazanawir (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV), takrolimus (lek stosowany podczas transplantacji narządów oraz w leczeniu atopowego zapalenia skóry), digoksyna (lek stosowany w leczeniu niewydolności serca i migotania przedsionków z szybką akcją komór), cylastazol (lek stosowany w leczeniu objawów polegających na występowaniu bólów kurczowych w kończynach dolnych w czasie chodzenia).
Nie należy przyjmować jednocześnie innych środków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak np. ranitydyna, famotydyna.
Uwagi
Ciąża i karmienie piersią:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Należy zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: zawroty głowy, nieostre widzenie, senność. Osoby, u których objawy takie występują, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.