Zatrucie żołądkowe – jak się objawia i na co uważać
Jedną z często występujących i kłopotliwych przypadłości jest zatrucie żołądkowe. Objawy tych dolegliwości na ogół są znane, jednak warto przybliżyć ten problem, poznać jego dokładne przyczyny i sytuacje, z którymi zostaje mylone, przez co leczenie i powrót do zdrowia bywa utrudniony. Jak właściwie zdiagnozować zatrucie żołądkowe? Co jeść, by wspomóc proces rekonwalescencji?
Czym jest zatrucie żołądkowe? Objawy ogólne
Zatrucie żołądkowe, czyli pokarmowe, to skutek zaistnienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Pojawia się w wyniku spożycia produktów zakażonych drobnoustrojami i bakteriami. Najczęstszymi objawami związanymi z zatruciem żołądkowym są wymioty, bóle brzucha oraz biegunka. W zależności od konkretnej przyczyny pojawienia się tego stanu niektóre objawy mogą być znacznie nasilone, inne natomiast nie występować wcale.
Rodzaje zatruć pokarmowych i ich poszczególne objawy
Spośród zatruć pokarmowych wyróżnia się cztery rodzaje przypadłości. Są to zatrucia:
- bakteryjne;
- wirusowe;
- grzybicze;
- pasożytnicze
Zatrucia bakteryjne pojawiają się w wyniku spożycia produktów przeterminowanych, źle i zbyt długo przechowywanych. Najczęściej towarzyszą im biegunka i bóle brzucha o różnym nasileniu. Mogą powstać w wyniku intoksykacji, infekcji i toksykoinfekcji. Intoksykacja to skutek działania toksyny obecnej w danym pożywieniu, takiej jak np. jad kiełbasiany czy gronkowiec. Atakują one również układ nerwowy, dlatego poza typowymi objawami często pojawiają się zawroty i bóle głowy, niedowład mięśni twarzy czy podwójne widzenie .
Infekcja związana jest z kolonizowaniem nabłonka jelitowego przez bakterie, co ma miejsce np. w przypadku salmonelli. Toksykoinfekcja natomiast to typ mieszany. Dochodzi wówczas zarówno do niszczenia nabłonka, jak i negatywnego działania toksyn. Typowe przy zatruciu bakteryjnym objawy to również wymioty, nudności, skurcze brzucha oraz niekiedy gorączka, bóle mięśni i dreszcze. Tego typu zatrucia wymagają jak najszybciej interwencji lekarza i mogą wymagać hospitalizacji.
Co jeść na zatrucie żołądkowe wirusowe i czym ono jest?
Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem żołądka i jelit wywołanym przez wirusy, gdzie głównymi objawami są wymioty i biegunka, oznacza to, że w naszym organizmie pojawiło się zatrucie żołądkowe wirusowe, czyli tzw. jelitówka czy grypa żołądkowa Jest to przypadłość często występująca u dzieci, a główne objawy prowadzić mogą do odwodnienia.
Nawodnienie organizmu i dieta w trakcie zatrucia pokarmowego
Istotnym punktem leczenia tej przypadłości jest nawadnianie organizmu. Drugim istotnym aspektem jest ścisła dieta, która zalecana jest w każdym przypadku, gdy pojawia się wirusowe zatrucie żołądkowe. Co jeść podczas ścisłej diety? Najlepsze będą kleiki ryżowe i drobne kaszki gotowane bez dodatku tłuszczu, na samej wodzie. W rekonwalescencji, która polega głównie na leczeniu objawowym, można spożywać też lekkie chrupki kukurydziane czy kisiel gotowany na mące ziemniaczanej.
Grzybicze zatrucie żołądkowe – ile trwa i na czym polega?
Grzybicze zatrucia pokarmowe pojawiają się w wyniku spożycia produktów zawierających tzw. mykotoksyny, czyli szkodliwe dla organizmu człowieka substancje wytwarzane przez różne gatunki grzybów. Jednym z najczęstszych powodów zatruć tego typu jest obecność popularnej pleśni różnego rodzaju. Zatrucia grzybicze trwają dość długo, mają charakter przewlekły i oprócz wymiotów i biegunki może im towarzyszyć ostra niewydolność wątroby .
Co pomaga na zatrucie żołądkowe wywołane grzybami?
Najwłaściwsze będzie podanie węgla aktywowanego o właściwościach zwalczających toksyny i chroniących błony śluzowe. Warto też udać się w tym przypadku do lekarza, gdyż w zależności od intensywności zatrucia konieczna może okazać się hospitalizacja.
Pasożytnicze zatrucie żołądkowe – objawy
Ból głowy, znużenie, nadpobudliwość, brak lub wzmożony apetyt, osłabienie, spadek masy ciała, nudności, bóle brzucha, wymioty i biegunki to kilka podstawowych objawów wskazujących na zatrucie żołądkowe o charakterze pasożytniczym. Najczęściej spowodowane jest ono niedostateczną higieną, zakażonym mięsem lub spożywaniem go na surowo .
Do najczęstszych i jednocześnie groźnych dla zdrowia pasożytów układu pokarmowego należą tasiemce oraz obleńce, np. glista ludzka. Obecność pasożytów prowadzić może do rozległych zapaleń i znacznego pogorszenia zdrowia. Zaobserwowanie niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem i podjąć właściwe leczenie.
Domowe sposoby na zatrucie żołądkowe
Należy pamiętać, aby zawsze w kontakcie z żywnością zachowywać najwyższą higienę i stosować odpowiednie metody przechowywania produktów oraz ostrożność. Jeżeli natomiast dojdzie do zatrucia, w każdym przypadku niezbędne jest spożywanie dużej ilości płynów i zastosowanie lekkostrawnej diety. Pomoże również węgiel aktywowany oraz elektrolity uzupełniające poziom witamin i składników mineralnych.
Dobrym domowym sposobem na wsparcie podczas zatruć pokarmowych jest woda ze szczyptą soli, miodu i odrobiną soku owocowego. W walce z biegunką pomogą też probiotyki i produkty lecznicze dostępne bez recepty, które w składzie zawierają, m.in.: węgiel aktywny, loperamid czy diosmektyt.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.