Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia
Jedną z coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie. Podwyższone ciśnienie krwi w układzie naczyń tętniczych jest schorzeniem przewlekłym, które często nie daje specyficznych objawów. W jego uregulowaniu pomocne mogą okazać się naturalne sposoby, polegające m.in. na zmianie nawyków żywieniowych oraz regularnym podejmowaniu wysiłku fizycznego. Czy picie wody obniża ciśnienie? Co jeść, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego? Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!
Jakie są najczęstsze przyczyny nadciśnienia?
U przeważającej większości pacjentów rozpoznawane jest nadciśnienie pierwotne. Charakteryzuje się ono nadmiernym wzrostem ciśnienia krwi bez wyraźnie uchwytnej przyczyny. Przypadłość ta najczęściej jest wynikiem oddziaływania wielu czynników jednocześnie, do których zalicza się niezdrowy tryb życia, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłową masę ciała, nadużywanie alkoholu. U pozostałej części osób choroba ma charakter wtórny, co oznacza, że jest spowodowana przez dysfunkcje w obrębie narządów wewnętrznych lub naczyń tętniczych. Wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi mogą pojawić się w przypadku zaburzeń:
-
nadnerczy,
-
przysadki mózgowej,
-
tarczycy,
-
przytarczyc.
Szczególnie niebezpieczny jest gwałtowny wzrost ciśnienia, któremu towarzyszą takie objawy jak bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, krwawienie z nosa, zaburzenia widzenia. Niekiedy może pojawić się też uczucie niepokoju, bladość skóry i przyspieszona akcja serca. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Jak obniżyć ciśnienie krwi dietą?
Osoby, które zmagają się z tą coraz częściej diagnozowaną chorobą cywilizacyjną, często zastanawiają się, jak obniżyć ciśnienie krwi. Jednym ze sposobów jest zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy wykluczyć czerwone mięso, białe pieczywo, sól kuchenną oraz napoje zawierające duże ilości cukru. Niewskazane jest spożywanie dań typu fast food. W codziennym jadłospisie nie powinno brakować świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz pokarmów bogatych w tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, z kiełków pszenicy itp.). Warto także sięgać po przetwory mleczne, które stanowią dobre źródło białka i wapnia. U pacjentów z nadciśnieniem często obserwuje się niedostateczną ilość tych składników odżywczych.
Czy picie wody obniża ciśnienie krwi?
W przypadku odwodnienia krew staje się gęstsza, jej przepływ ulega spowolnieniu, a z organizmu są wypłukiwane takie pierwiastki jak magnez, sód i potas. Dlatego osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie, czy picie wody obniża ciśnienie, muszą wiedzieć, że właściwe nawodnienie jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie nadciśnieniu. Prawidłowa gospodarka wodna jest ważna z wielu powodów. Woda w ustroju człowieka transportuje składniki do komórek, oczyszcza ciało z toksyn i wspomaga utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi. Napoje dostarczane do organizmu powinny charakteryzować się korzystnym składem minerałów oraz brakiem zanieczyszczeń chemicznych.
Co jeszcze może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi?
Zdrowa, zbilansowana dieta oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów nie stanowią jedynych sposobów przeciwdziałania nadciśnieniu. Jak jeszcze zbić wysokie ciśnienie krwi naturalnymi sposobami? Dobre efekty może przynieść stosowanie mieszanek ziołowych. W ich składzie warto szukać liści pokrzywy, ziela skrzypu, owoców głogu.
W złagodzeniu pierwszych, łagodnych objawów choroby wsparciem może okazać się też codzienna aktywność fizyczna. Uprawianie różnych dyscyplin sportowych przez przynajmniej trzydzieści minut dziennie jest w stanie pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Zastanawiając się, jak obniżyć ciśnienie krwi, warto też zadbać o ograniczenie stresu. Trudno jest całkowicie go uniknąć, ale można nauczyć sobie z nim radzić np. poprzez stosowanie technik relaksacyjnych.
Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępną chorobą, która nieleczona może prowadzić do zmian w tkankach i narządach. Jej powikłaniem mogą być też groźne schorzenia kardiologiczne i neurologiczne: zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca, udar mózgu. W przywróceniu prawidłowej funkcji naczyń krwionośnych pomocne mogą okazać się naturalne metody polegające na ograniczeniu spożycia soli, rezygnacji z używek oraz zmianie diety. W celu zapewnienia organizmowi odpowiedniej podaży składników odżywczych można też sięgnąć po suplementy na nadciśnienie. Ich duży wybór udostępnia serwis Świat Leku.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.