Leczenie, przyczyny, objawy problemów z hemoroidami
Szacuje się, że na tę wstydliwą i uciążliwą dolegliwość może cierpieć nawet połowa Polaków. Żylaki odbytu utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto więc jak najszybciej wdrożyć ich leczenie. Co to są hemoroidy, po czym poznać objawy problemów z nimi i jak je leczyć? Przeczytaj, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić oraz co zrobić, aby uniknąć tego schorzenia!
Co to są hemoroidy?
Sama ich nazwa pochodzi od greckiego słowa „hemoroides”, co znaczy „przepływ krwi”. Co to są hemoroidy? Choć może to zdziwić wiele osób, guzki krwawnicze (wewnętrzne i zewnętrzne) są fizjologicznym elementem odbytu. Ich zadaniem jest uszczelnianie go oraz kontrolowanie oddawania stolca i gazów. Gdy jednak powiększą się, a zalegająca krew spowoduje, że okolice te staną się bolesne i obrzęknięte, wówczas mamy do czynienia z żylakami odbytu. Odczuwane w związku z nimi dolegliwości mogą mieć różne nasilenie. Bez względu jednak na to, warto wybrać się do specjalisty, aby sprawdzić, czy potrzebne będzie specjalistyczne leczenie.
Jakie są przyczyny problemów z hemoroidami?
Żylaki odbytu najczęściej wywołują:
-
zaparcia,
-
siedzący tryb życia lub pracy,
-
nieodpowiednia dieta – czyli uboga w błonnik i płyny, a z nadmierną ilością kawy i alkoholu,
-
praca w pozycji kucznej,
-
ciąża i wielokrotne porody siłami natury,
-
noszenie ciężarów lub uprawianie sportu wymagającego dużego wysiłku fizycznego,
-
nadwaga i otyłość.
Przyczyną schorzeń hemoroidów mogą być także skłonności genetyczne. Wpływ miewają ponadto powikłania po operacji okolic odbytu i krocza, nadużywanie alkoholu czy stosunki analne.
Jakie są objawy schorzeń?
Do pierwszych symptomów choroby zaliczają się swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu. Inne objawy stanów zapalnych hemoroidów to m.in.:
-
podrażnienie śluzówki (na skutek drapania),
-
sączenie się wydzieliny,
-
uczucie niepełnego wypróżnienia się,
-
jasnoczerwone ślady krwi na stolcu, papierze toaletowym lub bieliźnie.
Czasami bolesne guzki (w które przekształciły się naczynia krwionośne) mogą wypadać na zewnątrz po wypróżnieniu.
Jak rozpoznaje się zapalenie hemoroidów?
Wstyd czy obawy przed badaniem sprawiają, że wiele osób odwleka wizytę u lekarza. Dzieje się tak nawet często wtedy, gdy objawy schorzeń hemoroidów są już dokuczliwsze. Ze względu jednak na konsekwencje, jakie może przynieść ich zbyt późne leczenie (np. rak odbytu, jelita grubego), warto jednak udać się do specjalisty. Przeprowadzi on:
-
wywiad lekarski,
-
badanie fizykalne jamy brzusznej i okolic krocza oraz przezodbytnicze palcem (tzw. per rectum) w celu oceny stanu hemoroidów wewnętrznych,
-
ocenę hemoroidów zewnętrznych.
Często wykonuje się też anoskopię z użyciem specjalnego wziernika zwanego anoskopem.
Jak leczyć hemoroidy?
W początkowych stadiach rozwoju choroby lekarz może zapisać antybiotyki lub glikokortykosteroidy, jeśli uzna, że są do tego wskazania, a oprócz tego środki zmiękczające stolec oraz zwiększające szczelność naczyń żylnych. Leczenie hemoroidów ma przede wszystkim na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów:
-
krwawienia,
-
swędzenia,
-
dyskomfortu i bólu.
W takich przypadkach stosuje się także kurację farmakologiczną, czyli leki o działaniu przeciwbólowym. Możesz też sięgnąć po preparaty bazujące na wyciągach roślinnych, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęk i świąd oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Na wewnętrzne żylaki odbytu pomocne bywają czopki, a na zewnętrzne – maści i kremy.
Jak jeszcze można leczyć schorzenia hemoroidów? W domowych warunkach ulgę mogą przynieść np. kąpiele w letniej wodzie, nasiadówki z wykorzystaniem naparu z kory dębu, kasztanowca czy szałwii albo chłodne okłady.
Gdy jednak choroba będzie na tyle zaawansowana, że powyższe metody okażą się niewystarczające, lekarz prawdopodobnie podejmie decyzję o zabiegu.
Jak zapobiegać żylakom odbytu?
Możesz robić to na wiele sposobów. Aby uniknąć konieczności leczenia hemoroidów, złagodzić objawy zapalenia czy przeciwdziałać nawrotom, zmień dietę na bogatą w błonnik pokarmowy i wystrzegaj się produktów, które mogą wywoływać zaparcia. Oprócz tego dbaj o nawodnienie organizmu i więcej się ruszaj, unikaj długiego siedzenia lub stania. Nie odwlekaj też wizyt w toalecie.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.