OpisOxalin, żel do nosa z dozownikiem.
Dawkowanie - Oxalin, 0,025%, żel do nosa z dozownikiem, 10 ml
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować częściej niż 3 razy na dobę i dłużej niż przez 3 do 5 dni. Należy unikać stosowania dłuższego niż zalecane oraz przedawkowania.
Każdorazowo przed użyciem leku, zdjąć nasadkę ochronną. Przed pierwszym użyciem nowej butelki, po zdjęciu nasadki, nacisnąć dozownik 3-5-krotnie, aż do pojawienia się leku. Końcówkę dozownika wprowadzić do otworu nosowego.
Trzymając butelkę pionowo nacisnąć dozownik, co spowoduje podanie dawki leku do nosa.
Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
Składniki - Oxalin, 0,025%, żel do nosa z dozownikiem, 10 ml
Substancją czynną leku jest oksymetazoliny chlorowodorek. 1 g żelu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. - Pozostałe składniki to: sodu chlorek, disodu fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu edetynian, hydroksyetylocelulozę, glicerol, benzalkoniowy chlorek roztwór, woda oczyszczona.
Działania
Lek Oxalin 0,025% zawiera chlorowodorek oksymetazoliny, który stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i zahamowanie nadmiernego wydzielania. Poprawia drożność przewodów nosowych, ułatwia odpływ wydzieliny z zatok przynosowych.
Wskazania - Oxalin, 0,025%, żel do nosa z dozownikiem, 10 ml
Oxalin 0,025% w postaci żelu do nosa przeznaczony do stosowania jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Lek Oxalin 0,025% stosuje się miejscowo do nosa w obrzęku błon śluzowych występującym w:
-ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa,
-alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa,
-zapaleniu zatok przynosowych.
Przeciwwskazania - Oxalin, 0,025%, żel do nosa z dozownikiem, 10 ml
-jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek składnik leku;
-jeśli pacjent ma suche zapalenie błony śluzowej nosa (zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów).
-Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Często (u więcej niż 1 na 100 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 10 pacjentów): - pieczenie w miejscu podania, suchość błony śluzowej nosa, kichanie. Niezbyt często (u więcej niż 1 na 1000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 100 pacjentów): - kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca; - zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko (u więcej niż 1 na 10000 pacjentów, ale u mniej niż 1 na 1000 pacjentów): - niepokój ruchowy, bezsenność, bóle głowy; - zmęczenie; - silne uczucie „zatkania nosa” w wyniku nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (występuje po ustaniu działania leku, jako objaw przekrwienia reaktywnego).
Długotrwałe lub częste stosowanie leku, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego nieżytu nosa. Takie działanie może wystąpić już po 5 dniach leczenia i w przypadku dalszego stosowania leku, doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia błony śluzowej nosa i suchego zapalenia błony śluzowej nosa. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki.
Uwagi
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Cała prawda o alergii
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.