OpisOctenisept płyn do dezynfekcji ran, 250 ml
Octenisept jest to preparat posiadający właściwości dezynfekujące oraz antyseptyczne. Lek stosowany jest w profilaktyce i leczeniu ran oraz zakażeń błon śluzowych i skóry. Głównym substancjami czynnymi Octeniseptu są alkohol fenoksyetylowy oraz oktenidyna. Substancje te wykazują działanie bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze. Lek działa po upływie 1 minuty od aplikacji preparatu i utrzymuje się przez 60 minut co daje zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabiegów diagnostycznych, operacyjnych jak i terapetycznych. Oktenidyna działa na powierzchni skóry natomiast alkohol fenoksyetylowy wzmacjia jej aktywność, wspomagając jej działanie w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.
Jaki jest skład leku Octenisept ?
W tabeli zebrano najważniejsze informacje dotyczące składu:
Nazwa preparatu |
250 ml
|
Skład substancje czynne:substancje czynne: |
100 g płynu zawiera:
- oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g,
- fenoksyetanol 2,00 g
|
Skład substancje pomocnicze |
- kokamidopropylobetaina - roztwór 30%
lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego,sodu chlorek, woda),
- sodu D-glukonian,
- glicerol 85%,
- sodu wodorotlenek,
- woda oczyszczona.
|
Właściwości prodkutu / zastosowanie
|
Bezalkoholowy płyn do bezbolesnego odkażania powierzchownych ran, błon śluzowych i skóry o szerokim spektrum skuteczności mikrobiologicznej. Lek działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Lek działa na bakterie (łącznie z Chlamydium i Mycoplasma), grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (Trichomonas), wirusy (Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV). |
Dostępne opakowania |
|
Przechowywanie |
- przechowywać w temperaturze poniżej 25°C,
- przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci
- Nie stosować leku po upływie terminu ważności.
|
Termin ważności produktu |
opakowanie 250 ml oraz 1000 ml - 5 lat (po otwarciu opakowania - 3 lata),
opakowanie 50 ml - 3 lata (po otwarciu opakowania- 3 lata)
|
Zamienniki
|
Oktaseptal
Octedin
Octenilin
|
Wskazania do stosowania
Preparat wskazany jest do stosowania podczas krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą. W trakcie zabiegów ginekologicznych, urologicznych, proktologicznych, dermatologicznych, stomatologicznych oraz bezpośredno przed nimi i po nich. Stosowany jest również w geriatrii oraz wenerologii.
Octenisept 250 ml ma zastosowanie przy:
- opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych,oparzeniach i owrzodzeniach żylnych;
- opracowaniu czystych i dezynfekcji zakażonych ran chirurgicznych;
- do odkażania i wspomagania leczenia małych, powierzchniowych ran
- podczas płukaniu otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków itp
- przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych
- przy cewnikowaniu
- przed badaniami dopochwowymi
- przed zabiegami diagnostycznymi w obrębie układu moczowego
- w obrębie narządów rodnych mężczyz i kobiet np. infekcje intymne, stanach zapalnych pochwy, w obrębie żołędzi prącia mężczyzny;
- przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie
- przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
- do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy, przed załozeniem wkładki macicznej
- przed badaniami andrologicznymi
- w pediatrii m. in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
- Octenisept stosuje się do dezynfekcji jamy ustnej (na afty, resekcja zęba, pleśniawki, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej)
- wspomagającego do leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej
- wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
- Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku.
Wskazówki dotyczące stosowania
Lek zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej. Preparat należy nanosić minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem, lub za pomocą przymoczka zapewniając całkowite nawilżenie. Preparat ma postać atomizera do stosowania zewnętrznego. Nie powinno nadmiernie stosować się Octeniseptu, ponieważ nie spowoduje to zwiększenia działania leku. Preparat stosuje się w postaci nierozcieńczonej. Partie skóry, opracowane rany i błony śluzowe nalezy odkażać preparatem z atomizera. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 min. Wskazane jest przedłużenie czasu do 5 minut.
- Dezynfekcja skóry i błony śluzowej:
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym octeniseptem lub zwilżone poprzez rozpylenie leku bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymagnego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp produkt leczniczy rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
- Antyseptyka powierzchownych ran:
Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasaczonym lekiem octenisept. Preparatu należy używć zawsze przy kazdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiekiem należy użyć octeniseptu w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
- Pielęgnacja szwów pooperacyjnych:
Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Płyn do dezynfekcji należy używć zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Produkt leczniczy działa odkażająco i znieczulająco. Odkażanie otoczenia rany należy przeprowadzić za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnatrz rany.
- Antyseptyka błony śluzowej pochwy:
Płynem Octenisept 250 należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę. Octenisept skutecznie działa bakteriobójczo na różne bakterie m. in. G (+) i G(-), grzyby, wirusy.
- Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny:
Płynem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia zapewniając kontakt leku z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
- Dezynfekcja jamy ustnej:
Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.
- Pielęgnacja kikuta pępowinowego:
Do pielegnacji kikuta pępowinowego należy uzyć gazika nasączonego płynem Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół.
Przeciwwskazania
Nie stosować preparatu w przypadku:
- Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych.
- Nie należy stosować produktu l do płukania jamy brzusznej.
- Nie wolno podawać preparatu na drodze iniekcji.
- Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji.
Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny w leku Octenisept 250 występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest ekstremalnie mało prawdopodobne.
Stosowanie Octeniseptu na świerzb
Na wielu forach internetowych można spotkać się z informacją o skutecznym leczeniu świerzbu octeniseptem. Nie są to jednak informacje wiarygodne. Octenistept ma działanie antyseptyczne i jest wskazany do dezynfekcji ran i zakażeń. Preparat nie ma zastosownia w leczeniu świerzbu. Lek ten powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce.
Ciąża i karmienia piersią
W okresie ciąży zabronione jest stosowanie jakichkolwiek leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W okresie karmienia piersią, w okresie ciąży bądź w okresie jej planowania konieczna jest konsultacja z lekarzem aby wykluczyć zagrożenie stosowania leku.
Ze względu na brak badań nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.
Interakcje z innymi lekami
W trakcie stosowania innych preparatów należy poinformować o tym fakcie lekarza. Nie nalezy równolegle stosować preparatów na bazie jodu ponieważ może dochodzić do silnych brązowych a nawet fioletowych przebarwień. W połączeniu z anionowymi środkami myjącymi bądź detergentami mogą powstawać trudno rozpuszczalne pozostałości.
Octenisept na infekcje intymne
Jeżeli wytępują pierwsze objawy infekcji intymne takie jak ból, swędzenie i pieczenie można zastosować lek Octenisept w celu powstrzymania dalszego rozwoju infekcji.
Jak wyleczyć infekcję intymną? Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych lub poczujesz pierwsze niepokojące objawy infekcji intymnej – ból, pieczenie, swędzenie – działaj, aby jak najszybciej powstrzymać zakażenie. Możesz wykorzystać sprawdzony sposób na infekcje intymne jak: octenisept 250 – lek odkażający, zawierający oktenidynę i fenoksyetanol.
Lek ten jest także skuteczny w leczeniu zakażenia wirusem Herpes vaginalis.
Dezynfekcja odleżyn
Jako środek antyseptyczny Octenisept jest skuteczny w zapobieganiu i leczeniu ran odleżynowych.
Ostrzeżenia
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazania do stosowania lub zmianę dawkowania Octeniseptu. Przy płukaniu rany należy uważać aby nie wprowadzać preparatu do rany pod ciśnieniem. W przypadku płukania jam rany należy zapewnić ranie odpływ w postaci drenaża bądź odsysacza. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie wolno stosować preparatu do wnętrza ucha ani go połykać.
- stosowanie roztworu wodnego oktenidyny (0,1%, z fenoksyetanolem lub bez) do odkażania skóry przez zabiegami inwazyjnymi wiązało się z ciężkimi reakcjami skórnymi u wcześniaków z małą masą urodzeniową. Przed rozpoczęciem dalszych etapów interwencji należy usunąć wszelkie nasączone roztworem materiały, osłony lub fartuchy. Nie należy stosować nadmiernych ilości ani nie należy dopuszczać do gromadzenia się roztworu w fałdach skóry lub pod pacjentem oraz do kapania na podkłady lub inne materiały, które stykają się bezpośrednio z pacjentem. Przed nałożeniem opatrunku okluzyjnego na miejsca, które były wcześniej poddane działaniu octeniseptu, należy upewnić się, że nie pozostał nadmiar produktu,
- lek odkażający na skórę i małe, powierzchowne rany.
- nie mieszać z innymi preparatami (a w szczególności z preparatami zawierającymi jod), ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień.
- należy przestrzegać całkowitego zwilżenia powierzchni płynem,
- lek nie ma negatywnego wpływu na proces gojenia się w ranie,
- lek może być stosowany ze specjalistycznymi opatrunkami do ran,
- opatrunki, folie operacyjne mogą być założone dopiero po dokładnym wyschnięciu preparatu,
- w celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać produktu leczniczego do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany ( np. drenaż, odsysacz),
- nie należy stosować do oka,
- nie zaleca się stosowania leku octeniseptu do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania,
- nie należy stosować do płukania jamy brzusznej,
- octenisept jako produkt leczniczy kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości,
- ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań),
Działania niepożądane / skutki uboczne
Jak każdy lek, również Octenisept 250 ml może powodować działania niepożądane, chociaż nie występuja one u wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że korzyści stosowania preparatu są z reguły większe od działań niepożądanych.
Po zastosowaniu preparatu do irygacji pochwy może wystąpić uczucie ciepła lub pieczenia.
Przy płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuj się przez około godzinę.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa,
Ulotka do pobrania
Octenisept płyn
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Schülke & Mayr GmbH Robert Koch Strasse 2 22851 Norderstedt Niemcy
Tel.: +49 40 52100-0
Fax: + 49 40 52100-318
Schulke Polska
Schulke Polska Sp. z o. o. Al. Jerozolimskie 132
02-305 Warszawa, Polska
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.