OpisCo to jest lek Memantine i w jakim celu się go stosuje
Memantine należy do grupy leków przeciw otępieniu.
Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych przenoszących informacje w mózgu. W mózgu występują tzw. receptory kwasu N-metylo-D-asparaginowego (NMDA), które biorą udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się i zapamiętywania. Memantine Glenmark należy do grupy leków określanych jako antagoniści receptorów NMDA. Memantine wpływając na receptory NMDA, poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.
Lek Memantine jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.
Skład:
Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana leku Memantine, 20 mg zawiera 20 mg memantyny chlorowodorku, co odpowiada 16,62 mg memantyny.
Przeciwwskazania:
Kiedy nie stosować leku Memantine:
- jeśli pacjent ma uczulenie na memantyny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Jeżeli pacjent nie jest pewny, czy ta informacja go dotyczy, przed rozpoczęciem stosowania leku Memantine powinien omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Memantine dla pacjentów dorosłych oraz pacjentów w podeszłym wieku to 20 mg raz na dobę. W celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych, dawkę leku należy zwiększać stopniowo. Zwykle dawkowanie rozpoczyna się od stosowania połowy tabletki raz na dobę (1 x 5 mg) przez pierwszy tydzień leczenia. W drugim tygodniu dawkę zwiększa się do jednej tabletki raz na dobę (1 x 10 mg) i do jednej i pół tabletki raz na dobę w trzecim tygodniu leczenia.
Począwszy od czwartego tygodnia zwykle stosowana dawka to dwie tabletki 10 mg raz na dobę (1 x 20 mg) lub jedna tabletka 20 mg raz na dobę (1 x 20 mg).
Podczas zwiększania dawki należy wziąć pod uwagę, że dostępne są różne moce tabletek.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak napady drgawek, myśli samobójcze, to powinien natychmiast omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Zwykle obserwowane działania niepożądane mają nasilenie od łagodnego do umiarkowanego.
Często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- ból głowy, senność, zaparcia, podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, duszność, wysokie ciśnienie krwi oraz nadwrażliwość na lek.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- zmęczenie, zakażenia grzybicze, dezorientacja, omamy, wymioty, nieprawidłowy chód, niewydolność serca i tworzenie się zakrzepów krwi w żyłach (zakrzepica/zakrzepy z zatorami).
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zapalenie trzustki, zapalenie wątroby oraz reakcje psychotyczne.
Choroba Alzheimera wiąże się z depresją, myślami samobójczymi i samobójstwem. U pacjentów leczonych memantyną zgłaszano takie zdarzenia.
Lek Memantine a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
W szczególności stosowanie leku Memantine może wpływać na działanie oraz powodować konieczność modyfikacji dawkowania przez lekarza, następujących leków:
- amantadyny, ketaminy, dekstrometorfanu
- dantrolenu, baklofenu
- cymetydyny, ranitydyny, prokainamidu, chinidyny, chininy, nikotyny
- hydrochlorotiazydu (lub jakiegokolwiek leku złożonego zawierającego hydrochlorotiazyd)
- leków przeciwcholinergicznych (leków stosowanych zwykle w leczeniu zaburzeń ruchowych lub kurczów jelit)
- leków przeciwdrgawkowych (leków stosowanych w zapobieganiu i leczeniu napadów drgawkowych)
- barbituranów (leków stosowanych głównie jako środki nasenne)
- agonistów dopaminergicznych (leków takich jak L-dopa, bromokryptyna)
- neuroleptyków (leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych)
- doustnych leków przeciwzakrzepowych
Jeżeli pacjent idzie do szpitala, powinien poinformować lekarza o stosowaniu leku Memantine.
Memantine z jedzeniem i piciem
Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli pacjent ostatnio zmienił zasadniczo sposób odżywiania (np. z diety normalnej na ścisłą dietę wegetariańską) lub planuje to zrobić.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Memantine u kobiet w ciąży.
Kobiety stosujące lek Memantine nie powinny karmić piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lekarz powinien poinformować pacjenta, czy stopień nasilenia choroby pozwala mu na bezpieczne prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Lek Memantine może dodatkowo wpływać na szybkość reakcji, w wyniku czego prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn może być przeciwwskazane.
Powyższe dane mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Pełny wykaz informacji dotyczących stosowania leku znajduje się na ulotce produktu, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Powyższe dane mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Pełny wykaz informacji dotyczących stosowania leku znajduje się na ulotce produktu, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.