OpisBetahistyna Bluefish 16 mg, 60 tabletek
Co to jest lek Betahistyna Bluefish i w jakim celu się go stosuje
Substancją czynną, zawartą w leku Betahistyna Bluefish, jest betahistyny dichlorowodorek. Ten lek zwany jest „analogiem histaminy”. Lek jest stosowany w leczeniu:
Objawów choroby Ménière’a, takich, jak zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy uszne, utrata słuchu z towarzyszącymi nudnościami, zaburzeniami słuchu i (lub) bólem głowy:
- zawroty głowy pochodzenia błędnikowego (uczucie wirowania). Lek poprawia przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Powoduje to obniżenie zwiększonego ciśnienia.
- szumy uszne,
- utrata słuchu.
Skład:
Co zawiera lek Betahistyna Bluefish
- Substancją czynną leku jest 16 mg betahistyny dichlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy, celuloza mikrokrystaliczna (PH 102), mannitol (E 421), krzemionka koloidalna bezwodna i talk.
Przeciwwskazania:
Kiedy nie przyjmować leku Betahistyna Bluefish
- jeśli pacjent ma uczulenie na betahistynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma wysokie ciśnienie tętnicze krwi, spowodowane guzem nadnerczy (guz chromochłonny nadnerczy).
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz dostosuje dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta.
Lekarz dostosuje dawkę w zależności od stanu pacjenta.
Należy kontynuować przyjmowanie leku. Może upłynąć pewien czas, aby lek zaczął działać.
Tabletkę można przyjmować z jedzeniem lub po jedzeniu. Jednakże, lek Betahistyna Bluefish może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe. Przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish z jedzeniem może pomóc zmniejszyć dolegliwości żołądkowe.
Ile leku Betahistyna Bluefish należy przyjmować
Zwykle zalecana dawka to:
Tabletki, 8 mg: jedna lub dwie tabletki, 3 razy na dobę.
Tabletki, 16 mg: połowa tabletki lub jedna tabletka, 3 razy na dobę.
Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ lekarz może dostosować dawkę.
Jeśli pacjent przyjmuje więcej niż jedną tabletkę na dobę, przyjmowanie tabletek należy rozłożyć równomiernie w ciągu dnia.
Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. Pozwoli to mieć pewność, że stała ilość leku znajduje się w organizmie. Przyjmowanie tabletek o tej samej porze pomoże również pamiętać o zażywaniu tabletek.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Reakcje alergiczne
Jeśli wystąpi reakcja alergiczna (częstość nieznana), należy przerwać przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish i skontaktować się z lekarzem lub udać się niezwłocznie do najbliższego szpitala. Objawy mogą obejmować:
- czerwoną lub grudkowatą wysypkę skórną lub stan zapalny skóry ze świądem,
- obrzęk twarzy, warg, języka lub szyi,
- zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi,
- utratę świadomości,
- trudności w oddychaniu.
Inne działania niepożądane mogą obejmować:
Często (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 na 10 osób):
- ból głowy,
- nudności,
- niestrawność.
Nieznane (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- łagodne dolegliwości żołądkowe, takie jak: wymioty, bóle brzucha, wzdęcia i gazy.
Lek Betahistyna Bluefish a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z poniższych leków:
- Leki przeciwhistaminowe - mogą one (teoretycznie) zmniejszyć działanie leku Betahistyna Bluefish. Również lek Betahistyna Bluefish może zmniejszyć działanie leków przeciwhistaminowych.
- Inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO), stosowane w leczeniu choroby Parkinsona.
Mogą one nasilać działanie leku Betahistyna Bluefish.
Betahistyna Bluefish z jedzeniem i piciem
Lek Betahistyna Bluefish można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Jednakże, lek Betahistyna Bluefish może powodować łagodne dolegliwości żołądkowe. Przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish z jedzeniem może pomóc zmniejszyć dolegliwości żołądkowe.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie wiadomo, czy lek Betahistyna Bluefish wpływa na nienarodzone dziecko:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza że może być w ciąży, powinna przerwać przyjmowanie leku Betahistyna Bluefish i zwrócić się do lekarza.
Nie wolno przyjmować leku Betahistyna Bluefish w czasie ciąży, chyba, że zezwoli na to lekarz.
Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka matki.
Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Betahistyna Bluefish, chyba, że zezwoli na to lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jest mało prawdopodobne, aby lek Betahistyna Bluefish wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie narzędzi i maszyn. Jednak należy pamiętać, że choroby, które są leczone lekiem Betahistyna Bluefish (zawroty głowy, szumy uszne i utrata słuchu towarzyszące chorobie Ménière’a) mogą powodować uczucie wirowania i nudności, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Powyższe dane mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Pełny wykaz informacji dotyczących stosowania leku znajduje się na ulotce produktu, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Powyższe dane mają charakter informacyjny i nie mogą zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Pełny wykaz informacji dotyczących stosowania leku znajduje się na ulotce produktu, dlatego zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.