OpisKreon Travix to preparat wspomagający trawienie w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.
Skład i działanie:
Preparat zawiera pankreatynę, mieszaninę zwierzęcych enzymów trzustkowych (pozyskiwaną z trzustek wieprzowych). Mieszanina zawiera enzymy o aktywności lipazy, amylazy i proteazy umożliwiające trawienie odpowiednio tłuszczów/lipidów, polisacharydów (głównie skrobi) i białek. Enzymy te uzupełniają lub zastępują działanie ludzkich enzymów trzustkowych. Pankreatyna zawarta jest w kapsułce w postaci minimikrosfer powlekanych otoczką odporną na działanie soku żołądkowego. Minimikrosfery w żołądku szybko uwalniane są z kapsułki i równomiernie mieszają się z treścią pokarmową. Po dotarciu do jelita cienkiego, na skutek zmniejszenia kwasowości środowiska (pH > 5,5) otoczka minimikrosfer rozpuszcza się uwalniając aktywne enzymy trzustkowe. Enzymy te działają w świetle jelita umożliwiając trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Wskazania:
Wskazaniem do stosowania preparatu jest zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana:
- zwłóknieniem torbielowatym (mukowiscydozą)
- przewlekłym zapaleniem trzustki
- ostrym zapaleniem trzustki
- usunięciem trzustki
- usunięciem żołądka
- rakiem trzustki
- zespoleniem żołądkowo-jelitowym (np. gastroenterostomia sposobem Billrotha II)
- zwężeniem przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego (np. z powodu nowotworu)
- zespołem Shwachmana i Diamonda.
Przeciwwskazanie:
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Dawkowanie:
Preparat ma postać kapsułek dojelitowych przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci:
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana mukowiscydozą: początkowo u dzieci do 4. roku życia 1000 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku, a u dzieci po 4. roku życia 500 j. lipazy/kg masy ciała do każdego posiłku; następnie lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach, zwykle nie więcej niż 10 000 j. lipazy/kg masy ciała na dobę lub 4000 j. lipazy/g spożytego tłuszczu.
Inne przyczyny zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki: lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie w zależności od nasilenia choroby i zawartości tłuszczu w posiłkach; zwykle 25 000–80 000 j. Ph. Eur. lipazy z każdym głównym posiłkiem (śniadanie, obiad, kolacja), a w przypadku przekąsek między posiłkami 1/2 indywidualnie wyznaczonej dawki.
Sposób stosowania:
Preparat należy przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Kapsułki należy połykać w całości (bez rozgryzania, żucia) popijając odpowiednią ilością płynu, około 100 ml. Jeżeli połykanie kapsułek sprawia trudność (np. w przypadku dzieci lub osób w podeszłym wieku) można je ostrożnie otworzyć i wsypać zawartość (tzw. minimikrosfery) do miękkiego pokarmu niewymagającego żucia lub płynu, np. soku owocowego (pH < 5). Mieszanie minimikrosfer z pokarmem o pH wyższym niż 5,5 może doprowadzić do rozpuszczenia otoczki i w efekcie do wcześniejszego uwolnienia enzymów trzustkowych i utraty ich aktywności, a także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Mieszaninę zawartości kapsułki z pokarmem lub płynem należy przyjąć niezwłocznie, nie wolno jej przechowywać. Istotnym jest, aby w okresie leczenia zadbać o odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w okresach nasilonej utraty płynów. Niewłaściwe nawodnienie może nasilać zaparcia.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.