OpisPreparat wykrztuśny stosowany w leczeniu kaszlu.
Dawkowanie - Guajavis, syrop 150 g
Dzieci od 6 do 12lat - 1 łyżeczka syropu 3-4 razy na dobę, dorośli i dzieci powyżej 12lat- 1 łyżka stołowa syropu 3 do 4 razy na dobę. Syrop zażywać po jedzeniu, popijając małą ilością płynu.
Składniki - Guajavis, syrop 150 g
1g syropu zawiera 20mg gwajafenezyny.
5ml (6,25g)syropu zawiera 125mg gwajafenezyny, etylu hydroksybenzoesan, czerwień koszenilową, około 187mg etanolu oraz 0,33 jednostek chlebowych sacharozy (3412,5mg sacharozy)aromat rumowy, wodę oczyszczoną.
Działania
Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza i gęstość i lepkość wydzieliny oskrzelowej ułatwiając jej odkrztuszanie.
Wskazania - Guajavis, syrop 150 g
Preparat GuajaVIS syrop zawiera gwajafenezynę, która jest lekiem wykrztuśnym (zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach oraz zmniejsza gęstość lepkość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając jej odkrztuszanie). GuajaVIS stosuje się w leczeniu kaszlu
Przeciwwskazania - Guajavis, syrop 150 g
Nie należy zażywać leku GujaVIS syrop, jeśli występuje nadwrażliwość na gwajafenezyne lub którykolwiek składnik leku.
Zachować szczególną ostrożność stosując u pacjentów z niewydolnością wątroby, w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniem mózgu, chorobach psychicznych, ponieważ preparat zawiera alkohol. GuajaVIA należy stosować ostrożnie u pacjentów z nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzycą, chorobami naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego i jaskrą. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat. Leku nie należy stosować w astmie oskrzelowej, przewlekłym zapaleniu oskrzeli, rozedmie płuc oraz w przewlekłym kaszlu występującym u palaczy tytoniu. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłużej niż tydzień, powraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka, przewlekły ból głowy należy zaprzestać stosowania preparatu i zasięgnąć porady lekarza gdyż taki kaszel może być objawem poważnych schorzeń.
Ze względu na zawartość cukru należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, w nietolerancji fruktozy lub u osób z niedoborem sacharazo-izomaltazy.
Gwajafenezyny nie należy podawać jednocześnie z dekstrometorfanem u pacjentów przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy. Gwajafenezyna i (lub) jej metabolity moga wpływać na wynik oznaczeń kwasu 5-hydroksy-indolooctowego oraz kwasu wanilinomigdałowego, nie powodując jednak fałszywych, pozytywnych wyników u osób zdrowych.
Leku nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią gdyż zawiera alkohol.
Przeciwwskazania - Guajavis, syrop 150 g
Bardzo rzadko może powodować uczucie dyskomfortu w żołądku, nudności, biegunki, zawroty głowy, bóle głowy, wymioty, wysypkę skórną, pokrzywkę.
W przypadku wystąpienia wymienionych działań niepożądanych należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Uwagi
Prowadzenie pojazdów:
15ml (łyżka stołowa) syropu, pojedyncza dawka dla dorosłych zawiera około 562mg etanolu. Stosowanie leku osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznym, obsługi maszyn będących w ruchu, a także zmniejsza sprawność psychoruchową.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.