OpisFluormex, żel 50 g
Fluormex żel jest produktem leczniczym do kontaktowej fluoryzacji zębów.
Dawkowanie
W ciągu roku należy stosować jedną serię zabiegów. Przez serię zabiegów rozumie się stosowanie żelu 5 do 10 razy co 2 tygodnie, tzn. 1 szczotkowanie co 2 tygodnie przez 10 do 20 tygodni.
Szczotkowanie - czyszczenie zębów przed zabiegiem jest bardzo korzystne ale nie konieczne, ponieważ Fluormex żel jest wysoce adhezyjny. Około 1 cm wyciśniętego żelu nanosi się na szczoteczkę do zębów i szczotkuje zęby przez 3 minuty. Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania żelu, aby nie połykały go podczas szczotkowania; powinny lekko przepłukać jamę ustną po zabiegu.
Wcieranie – około 1cm wyciśniętego żelu wciera się we wszystkie powierzchnie zębów przy pomocy wacika (w gabinecie stomatologicznym). U dzieci w wieku poniżej 9 lat z zaawansowaną próchnicą zaleca się pozostawić niewielkie ilości żelu w bruzdach na powierzchniach zgryzowych zębów. Przed rozpoczęciem fluorkowania szkliwa zębów konieczne jest dokładne usunięcie kamienia nazębnego.
Po zakończeniu zabiegu szczotkowania lub wcierania należy wypluć ślinę. Nie płukać jamy ustnej (z wyjątkiem dzieci w wieku poniżej 9 lat, u których wskazane jest lekkie przepłukanie jamy ustnej). Nie jeść przynajmniej pół godziny po zabiegu.
Skład
(1 g): 33,19 mg aminofluorków (Aminofluoridum), 22,1 mg sodu fluorku (Natrii fluoridum). 1 g żelu zawiera 12,5 mg czynnego fluoru (12 500 ppm). Substancje pomocnicze: glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), hydroksyetyloceluloza, glikol polioksyetylenopolioksypropylenowy, woda oczyszczona, aromat miętowy.
Działanie
Remineralizujące, zwiększa odporność zębów na próchnicę.
Wskazania
Produkt leczniczy do kontaktowej fluoryzacji zębów:
- w profilaktyce próchnicy,
- w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów,
- przy nadwrażliwości szyjek zębowych,
- w odwapnieniach szkliwa,
- na wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi oraz aparatami ortodontycznymi,
- po korekcie zgryzu urazowego itp.
Może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 5 lat i przez dorosłych.
Przeciwwskazania
- uczulenie na fluor lub którąkolwiek substancję pomocniczą,
- wiek do 5 lat,
- stosowanie innych preparatów o wysokim stężeniu fluorków,
- nie stosować w rejonach gdzie zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l,
- nie stosować u osób bez próchnicy lub małym ryzyku próchnicy,
- nie stosować częściej niż raz na dwa tygodnie i nie więcej niż 10 razy w roku,
- nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Możliwe dziąłania nieporządane
Objawami ostrego zatrucia fluorem mogą być: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ślinotok, łzawienie, osłabienie, tężyczka, duszność, bóle głowy, spadek ciśnienia, arytmie, migotanie komór, kwasica oddechowa i metaboliczna, porażenie oddychania oraz zatrzymanie akcji serca.
Uwagi
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.