Wzdęcia brzucha - jak skutecznie je zwalczać.
Wzdęcia inaczej nazywane bębnicami, gazami, czy wiatrami to objaw choroby związany z nadmierną ilością gazów w jelitach. Z reguły powoduje to wzrost objętości brzucha. Jest kilka skutecznych metod, które pozwolą uporać się nam z tym problemem.
Wzdęcia to problem wynikający z nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dokucza każdemu bez względu na wiek. Wcale nie rzadko wzdęcia diagnozuje się już u noworodków. Średnio w jelitach dorosłego człowieka mieści się mniej więcej 200 ml gazów. W ciągu doby wydzielane jest z organizmu około 600 ml.
Poniżej przybliżymy najczęstsze powody występowania wzdęć oraz porady jak sobie z nimi radzić.
Wzdęcia w ciąży
Wzdęcia w ciąży są zazwyczaj skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety. Również duży wpływ na ich zwiększone występowanie ma fizjonomia, która w trakcie ciąży z oczywistych względów ulega znacznej modyfikacji. W zaawansowanym stadium występowania ciąży powodem może być nacisk powiększonej macicy na jelita. Jedak głównym powodem występowania wzdęć jest zła dieta stosowana przez ciężarną. Sama ciąża nigdy nie jest bezpośrednim powodem występowania wzdęć.
Dobrymi nawykami żywieniowymi jest odpowiedni dobór składników jedzenia, regularne ich spożywanie. Porcje powinny być spożywane w mniejszych ilościach ale za to częściej. Dokładne przeżuwanie oraz unikanie rozmowy w trakcie spożywania posiłku również przyczynia się do zmniejszenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jeśli chodzi o składniki, szczególnie powinny wystrzegać się roślin strączkowych, i tych z grupy kapuścianych. Ważne jest aby unikać również smażonego jedzenia.
Wzdęcia u noworodków
Wzdęcia u noworodków występują zazwyczaj gdy dziecko karmione jest piersią. Zła dieta matki przenosi się na złej jakości pokarm dla dzieci co może być główną przyczyną powstawania wzdęć. Również sposób podawania pokarmu ma bardzo duże znaczenie. Gdy dziecko jest źle ułożone to w czasie karmienia oprócz pokarmu połyka również dużą ilość powietrza co w efekcie powoduje występowanie wzdęć.
Ważne jest aby wyznaczyć dziecku regularne pory karmienia, gdyż dziecko kiedy jest głodne łapczywie spożywa pokarm co niekorzystnie wpływa na jego układ pokarmowy. Ważne jest aby w przypadku częściej występujących objawów wzdęć u niemowląt złościć się do lekarza. Powodem może być uczulenie na któryś ze składników pokarmu bądź problemy innej natury. Dokładną przyczynę ustali specjalista. Należy pamiętać aby nie lekceważyć wzdęć gdyż mogą być to objawy poważnej choroby.
Nietolerancja laktozy
Jedną z przyczyn występowania wzdęć jest trudna do wykrycia nietolerancja laktozy. Nietolerancja laktozy to problem układu trawiennego polegający na niewystarczającej produkcji przez organizm laktazy, która trawi laktozę. W efekcie laktoza, występująca między innymi w przetworach mlecznych, nie jest rozkładana. Tego typu zaburzenie układu trawiennego powoduje wzdęcia. Dolegliwość tą musi potwierdzić specjalista, który finalnie ułoży odpowiednią dietę aby wykluczyć produkty, które zawierają laktozę.
Ogólne zasady leczenia wzdęć.
Same wzdęcia można leczyć dostępnymi środkami aptecznymi takimi jak Boldovera, Espumisan, Rapab, Simetigast Forte, Ulgix Wzdęcia Max. Silniejsze leki przepisywane są przez lekarza i dostępne są tylko na receptę. Zazwyczaj zawierają simetykon, czyli składnik, który doprowadza do pękania pęcherzyków powietrza w jelitach i eliminuje zbyt dużą ilość gazów.
Jednak zanim sięgniemy po silniejsze leki należy wcześniej wypróbować wyżej wspomniane dostępne bez problemu w aptece.