Schizofrenia – objawy, przebieg choroby, leczenie
Dodano dnia 09. Styczeń, 2024
Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa w temacie chorób psychicznych. Jednym z coraz częściej rozpoznawanych zaburzeń powodujących cierpienie i utrudniających codzienne funkcjonowanie jest schizofrenia. Jej objawy często są niespecyficzne, dlatego w wielu przypadkach diagnoza jest stawiana dość późno. Przyczyny tego schorzenia nie zostały jednoznacznie stwierdzone, jednak na jego rozwój mogą wpływać czynniki genetyczne, uszkodzenia mózgu i traumatyczne przeżycia. Co to jest schizofrenia i jakie jej rodzaje można wyróżnić? W jaki sposób można leczyć tę przewlekłą chorobę psychiczną? Sprawdź!
Schizofrenia – przyczyny i podstawowe postacie
Ta jeszcze do niedawna stosunkowo mało znana choroba psychiczna najczęściej ujawnia się u osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Jako jednostka chorobowa ma dość złożoną strukturę. Przyczyny schizofrenii u wielu pacjentów są związane ze zmianami biologicznymi w płacie skroniowym oraz w istocie białej mózgu. Do powstawania tego schorzenia może też prowadzić zbyt wysoki poziom dopaminy w stosunku do pozostałych neurotransmitterów.Jeśli chodzi o rodzaje schizofrenii, klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wyróżnia następujące postacie choroby:
- paranoidalną,
- katatoniczną,
- zdezorganizowaną,
- niezróżnicowaną,
- rezydualną.
Jak rozpoznać schizofrenię?
Ta przewlekła choroba mózgu najczęściej objawia się zaburzeniami psychotycznymi, które charakteryzują się zakłóceniami w postrzeganiu rzeczywistości, utratą zdolności jej oceny, a niekiedy także zaburzeniami świadomości. Początki schizofrenii często są trudne do rozpoznania, a wiążą się z brakiem spójności między myśleniem, emocjami a zachowaniem. Poza trudnościami z uwagą i planowaniem pacjenci nierzadko zmagają się z utratą radości z podejmowanych na co dzień czynności, chwiejnym nastrojem, poczuciem winy i bezsilności. Niektóre osoby uskarżają się też na halucynacje, omamy i urojenia o charakterze paranoidalnym, które dają silne uczucie lęku. Za nietypowe objawy schizofrenii uznaje się apatię, brak spontaniczności w działaniu, unikanie interakcji z drugim człowiekiem, długotrwałe patrzenie w jeden punkt oraz zaburzenia mowy.
W jaki sposób można leczyć schizofrenię?
Podstawową formą leczenia tej choroby jest farmakoterapia. Pacjentom z ograniczeniem różnych funkcji psychicznych oraz dezorganizacją mowy, zachowania i myślenia najczęściej są przepisywane leki przeciwpsychotyczne, które mają za zadanie wpływać na neuroprzekaźniki mózgu – głównie dopaminę oraz serotoninę. Ponadto w terapii schorzenia wykorzystywane są oddziaływania psychologiczne, które obejmują regularne spotkania pacjenta z terapeutą.
Schizofrenia – przewlekła choroba psychiczna, z którą można żyć
Sposób występowania objawów oraz epizodów psychotycznych charakterystycznych dla schizofrenii różni się u poszczególnych pacjentów. U niektórych osób choroba ma łagodny przebieg, u innych natomiast, poza symptomami ze strony układu nerwowego, mogą pojawić się schorzenia współistniejące takie jak zaburzenia nastroju, depresja, zaburzenia lękowe. Chociaż całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe, to dzięki postępowi medycyny pacjenci z tym zaburzeniem psychicznym mają szansę na aktywne i satysfakcjonujące życie.