Rumień zakaźny u dziecka – objawy, jak leczyć
Dodano dnia 19. Czerwiec, 2024
Czy wiesz, jakie schorzenie bywa nazywane „piątą chorobą”? To potoczne określenie na rumień zakaźny, przypadłość, która dotyka głównie dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat najczęściej obserwowanych objawów. Prześledź z nami przebieg oraz techniki leczenia. W najnowszym wpisie wyjaśnimy, kiedy chory zaraża i jak można się uchronić przed zachorowaniem. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, serdecznie zachęcamy do lektury!
Co to jest rumień zakaźny?
Opisywane schorzenie zalicza się do chorób wieku dziecięcego. Ponadto należy do sześciu, przy których pojawia się wysypka – stąd określenie „piąta choroba”. Rumień zakaźny u dzieci występuje najczęściej, ale mogą na niego zachorować również osoby dorosłe. Wywołuje go parwowirus B19, który namnaża się w szpiku kostnym. Później jego cząsteczki przedostają się do dróg oddechowych, skąd trafiają do otoczenia. Wirus przenosi się poprzez kontakt z chorym w momencie, kiedy zaraża, czyli kicha albo kaszle.Poza drogą kropelkową parwowirus B19 może migrować w inny sposób. Wystarczy dotknąć zakażonego przedmiotu takiego jak klamka drzwi, poręcz, zabawki etc., aby zachorować na rumień zakaźny. Wielu chorych nie wie, kiedy zaraża, bo w początkach choroby nie odczuwa objawów. Charakterystyczne symptomy można odnotować u dzieci, natomiast u pacjentów dorosłych schorzenie często ma przebieg bezobjawowy. Niestety nie istnieje szczepionka, która mogłaby zapobiegać zakażeniom.
Rumień zakaźny u dzieci – objawy
Zanim infekcja wirusowa rozwinie się na dobre, mija ok. 14 dni. Pierwsze dolegliwości nie muszą jednoznacznie wskazywać na tę chorobę. W zależności od wieku małego pacjenta mogą się od siebie różnić. Co może pojawić się u malca chorującego na rumień zakaźny? Przykładowe objawy u dzieci to:
- złe samopoczucie,
- stan podgorączkowy albo gorączka,
- bóle głowy oraz mięśni,
- kaszel,
- katar.
Maluchy w wieku wczesnoszkolnym oraz szkolnym często chorują. Z tego powodu rodzice niekiedy lekceważą symptomy i biorą je za oznaki kolejnego przeziębienia albo grypy. Łatwo to zrozumieć, gdyż po kilku dniach katar, kaszel czy ból głowy może minąć i potomek wydaje się być w pełni zdrowy. W przypadku choroby takiej jak rumień zakaźny u dzieci – objawy mogą zaskoczyć nawet po tygodniu od rzekomego wyzdrowienia. Na twarzy pojawia się wysypka, która w dalszym etapie rozprzestrzenia się na tułów, ramiona, nogi i pośladki.
Jak leczyć rumień zakaźny?
Leczenie tego schorzenia opiera się głównie na łagodzeniu dolegliwości. W odróżnieniu od infekcji bakteryjnych czy grzybiczych nie stosuje się antybiotykoterapii. Niezależnie od tego, czy rumień zakaźny zaatakował dziecko, czy osobę dorosłą, postępowanie jest podobne. Chory powinien się oszczędzać, a jeśli ma taką możliwość, spędzić kilka dni w łóżku. Można przyjmować leki i tabletki na odporność i wzmocnienie organizmu.