Marskość wątroby – objawy, leczenie
Jedną z bardziej podstępnych chorób, która może rozwijać się latami, jest marskość wątroby. Objawy tego schorzenia często są niespecyficzne, dlatego trudno jest je zdiagnozować na początkowym etapie. Postępujące włóknienie miąższu tego organu prowadzi do nieodwracalnych zmian i w konsekwencji do martwicy komórek wątrobowych. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu i jak może przebiegać leczenie marskości wątroby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Sprawdź!
Wątroba – jeden z kluczowych narządów w organizmie człowieka
Pod względem anatomicznym wątroba jest największym gruczołem oraz ważnym elementem układu trawiennego. Znajduje się w prawej górnej części brzucha, tuż nad żołądkiem i jelitami. Bierze udział niemalże we wszystkich reakcjach biochemicznych i stanowi główne miejsce przemian węglowodanów, białek, lipidów oraz substancji odżywczych. Organ ten pełni wiele istotnych funkcji, w tym m.in.:
-
oczyszcza krew z toksyn i ze szkodliwych produktów przemiany materii,
-
produkuje żółć, bez której niemożliwe było trawienie tłuszczy i wchłanianie składników pokarmowych,
-
wytwarza składniki umożliwiające krzepnięcie krwi,
-
uczestniczy w syntetyzowaniu i metabolizowaniu hormonów.
Warto podkreślić, że w wątrobie magazynowane są także niskocząsteczkowe związki organiczne oraz pierwiastki, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W narządzie są przechowywane m.in. niektóre minerały (żelazo, miedź), kobalamina oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K).
Jakie są najczęstsze przyczyny marskości wątroby?
Tkanka wątrobowa może zmienić swoją wielkość i kształt na skutek różnorodnych czynników. U wielu pacjentów marskość wątroby jest spowodowana przez przewlekłą chorobę alkoholową, która charakteryzuje się ciągłym i nieprzerwanym nadużywaniem etanolu. Do rozwoju tego schorzenia mogą przyczynić się także infekcje wirusowe. Najczęściej jest to zakażenie WZW typu B lub C, które rozprzestrzenia się przez skażoną krew w trakcie procedur medycznych, kontakty seksualne, używanie wspólnych igieł przez narkomanów. Ponadto wyróżnia się tzw. marskość autoimmunologiczną. Dochodzi do niej, kiedy układ immunologiczny przeznaczony do walki z chorobotwórczymi mikroorganizmami niesłusznie zaczyna niszczyć wątrobę.
Jakie objawy mogą wskazywać na marskość wątroby?
Wiele osób nie zwraca uwagi na objawy chorej wątroby i dowiaduje się o chorobie dopiero w momencie wystąpienia powikłań. Dzieje się tak dlatego, że pierwsze objawy marskości wątroby często są mało charakterystyczne i łatwo pomylić je z wieloma innymi przypadłościami. Przykładowe symptomy mogące świadczyć o uszkodzeniu komórek wątrobowych i zaburzeniu ich czynności to:
-
osłabienie i łatwe męczenie się,
-
nawracające stany podgorączkowe,
-
wymioty i nudności,
-
biegunki,
-
utrata apetytu prowadząca do spadku masy ciała.
Nieco inaczej może wyglądać przebieg schorzenia u osób nadużywających alkoholu. Najczęstsze objawy u alkoholika wskazujące na marskość wątroby to żółtaczka, obrzęki kończyn, wodobrzusze, zaburzenia w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego.
Na czym polega leczenie marskości wątroby?
U pacjentów, u których zostanie zdiagnozowana marskość wątroby, leczenie powinno zostać rozpoczęte jak najwcześniej. Nie istnieje wprawdzie terapia, która pozwalałaby na cofnięcie zaistniałych zmian, ale możliwe jest spowolnienie procesu włóknienia. Jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie, wówczas jedynym ratunkiem może okazać się przeszczep organu.
W zaawansowanej chorobie konieczne jest ograniczenie spożycia soli, zwłaszcza jeśli pojawiły się obrzęki. Należy też zadbać o prawidłową ilość białek i witamin w diecie. Zaleca się spożywanie od czterech do sześciu posiłków dziennie, przyrządzanych poprzez gotowanie, pieczenie w folii lub duszenie bez wcześniejszego obsmażania. W leczeniu marskości wątroby ważne jest też wykluczenie alkoholu i rezygnacja z palenia papierosów, zwłaszcza że związki rakotwórcze obecne w dymie są metabolizowane właśnie w tym organie.
Jak zachować wątrobę w dobrej kondycji przez długi czas?
Stanowiąca największy gruczoł w ciele człowieka wątroba jest niezwykle ważnym narządem. Upośledzenie jej funkcji może wpływać na zaburzenia w funkcjonowaniu niemalże wszystkich organów wewnętrznych. W zachowaniu dobrej kondycji tego elementu układu pokarmowego pomocne może być racjonalne odżywianie, zredukowanie masy ciała oraz odstawienie używek. By wesprzeć pracę wątroby, można też sięgnąć po suplementy na bazie ostropestu plamistego, karczocha czy ostryżu. Ich duży wybór udostępnia m.in. serwis Świat Leku.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.