Łuszczyca - fakty i mity
Łuszczyca jest chorobą skóry, która dotyka około 2-4% populacji co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną chorobą dermatologiczną. Łuszczycy nie udało się jeszcze wyleczyć jednak istnieje wiele leków, które pomagają łagodzić jej objawy.
Przyczyny powstawania łuszczycy
Nie są niestety do końca znane. Teorii na temat powstawania łuszczycy jest bardzo dużo , jednak żadna nie została potwierdzona w 100% badaniami naukowymi. Jak więc widać, żadnej z nich nie możemy traktować jako pewnik. Jedną z teorii głoszoną przez część naukowców jest opinia, że jest to choroba z autoagresji, co oznacza, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki następnie je niszczy. Uważa się, że łuszczyca występuje rodzinnie i niektóre formy łuszczycy są dziedziczne.
Łuszczyca jest chorobą, która ujawnia się między 10 a 40 rokiem życia, chociaż w ostatnich latach zaobserwować można tzw. późną łuszczycę, która może być spowodowana np. przyjmowaniem leków na serce lub preparatów litu w leczeniu depresji. Do pierwszego wysiewu bardzo często dochodzi tuż po wirusowych lub bakteryjnych infekcjach. Sprzyjający czas na wysiew łuszczycy to okres występowania stanów zapalnych np. zębów, zatok, migdałków.
W zdrowo funkcjonującej skórze proces przemiany komórek trwa około 28 dni. W przypadku występowania łuszczycy układ odpornościowy wysyła wcześniej sygnały, które skracają ten proces do ok 4 dni. Nowe komórki dojrzewają szybko a stare nie nadążają się złuszczać. Dlatego właśnie naskórek osób chorych staje się znacznie grubszy niż w zdrowo funkcjonującej skórze. Na ciele powstaje warstwa w postaci twardych łusek i zrogowaceń.
Często pojawia się pytanie czy łuszczycą można się zarazić? Odpowiedź brzmi - nie. Nie da się zarazić łuszczycą ani przez podanie ręki ani śpiąc w jednym łóżku z osobą chorą. Nie ma ryzyka zarażenia się łuszczycą poprzez kontakt z chorą osobą.
Jak rozpoznać łuszczycę?
U osób chorych kolanach, łokciach, owłosionej skórze głowy powstają grudki pokryte łuskami. Po zdrapaniu łusek natychmiast pojawiają się kropelki krwi nazywane objawem Auspitza znane pod inną nazwą – krwawa rosa. Dokładna diagnostyka, następuje w laboratorium gdzie specjaliści badają pobraną próbkę pod mikroskopem.
Trzeba mieć na uwadze, że w 20-50% przypadków osób cierpiących na łuszczyce choroba atakuje również paznokcie. Paznokcie rozwarstwiają się, stają się łamliwe, są pożółkłe.
Niekiedy łuszczyca atakuje też stawy (około 5% przypadków).
Można także chorować na łuszczycę krostkową. Wówczas na cerze najpierw pojawiają się ogniska łuszczycy zwyczajnej, a potem wysiew krost na rumieniowym o zapalnym podłożu. Chorego dręczy temperatura przekraczającą 38°C, występują dreszcze, bóle stawów i pieczenie skóry. Ta postać łuszczycy najczęściej daje o sobie znać po stresie zarówno pozytywnym jak i negatywnym lub po ostrej infekcji.
Leczenie łuszczycy to długotrwały proces. Bez konsultacji ze specjalistą walka z łuszczycą nie ma sensu. Jak wcześniej zostało wspomniane łuszczycy nie da się wyleczyć jednak można złagodzić nieprzyjemne objawy. Łuszczyce początkowo leczy się zewnętrznie jednak w sytuacji kiedy nie przynosi to efektów stosuje się terapie doustną.
Z najbardziej znanych leków na łuszczyce jest Cerkoderm, Hydrocort, Linomag i wiele innych. Leki dostosowywane są indywidualnie przez specjalistę dermatologa. Nie wolno samemu na własną rękę leczyć łuszczycy.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.