Lecznicza moc ziół
Bardzo często skarżymy się na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Doskwierają nam bolesne miesiączki, łamliwe paznokcie, walczymy z nadmiernym wypadaniem włosów, problemami trawiennymi i trądzikiem. Wiele spośród wyżej wspomnianych dolegliwości można pozbyć się w naturalny sposób. Lecznicza moc ziół, mimo upływu czasu nie traci na znaczeniu. Wciąż odpowiednio przyrządzony napar potrafi zdziałać cuda. W jaki sposób herbatka ziołowa może poprawić nasze samopoczucie?
- Herbatka ziołowa na trawienie
- Jakie zioła na wypadanie włosów?
- Jakie zioła pomogą na trądzik?
- Naturalny sposób na bolesne miesiączki
Herbatka ziołowa na trawienie
Problemy trawienne nie stanowią wyłącznie zmory małych dzieci, których układ pokarmowy nie jest dojrzały. Z dolegliwościami gastrycznymi takimi jak wzdęcia, uczucie pełności, niestrawność czy ból brzucha borykają się też osoby dorosłe. Nie bez powodu dawne przepisy kulinarne uwzględniają dodatek świeżych ziół. Dziś bardzo często od nich odchodzimy na rzecz nowoczesności i zapominamy, że kminek dodany do bigosu zapobiegał wzdęciom. Na szczęście herbatka ziołowa na trawienie potrafi złagodzić dolegliwości gastryczne, gdy zapomnimy o dodaniu ziół wspomagających trawienie do spożywanych potraw.
Na problemy trawienne herbatka z mięty pieprzowej
Największą popularnością cieszy się napar z mięty pieprzowej. Ta aromatyczna roślina zielarska nie tylko pomaga w przypadku zaparć, ale też łagodzi wzdęcia i stanowi nieocenione wsparcie w przypadku nagromadzenia gazów w jelitach. Herbatka z mięty pieprzowej reguluje rytm wypróżnień.
Herbatka ziołowa na nudności i wzdęcia
Jeśli borykasz się z biegunką lub wzdęciami, możesz sięgnąć też po herbatkę na trawienie zawierającą korzeń z imbiru. Tego typu napary mogą pić również kobiety w ciąży, aby złagodzić nudności, które pojawiają się w I trymestrze. Co ciekawe, imbir zaleca się także osobom, które cierpią na chorobę lokomocyjną oraz paniom, które skarżą się na bolesne miesiączki. Ta popularna przyprawa wykazuje też aktywność przeciwzapalną, dzięki czemu zapewnia prawidłową pracę układowi pokarmowemu.
Herbatka rumiankowa idealna na niestrawność
Herbatka rumiankowa wykazuje szerokie spektrum działania. Wykazano, iż pozytywnie oddziałuje na struny głosowe, przyczyniając się do ich nawilżenia. W związku z tym herbatka rumiankowa sprawdzi się w przypadku wokalistów, prezenterów telewizyjnych, nauczycieli oraz wykładowców, którzy na co dzień pracują głosem. Na tym jednak dobroczynne właściwości tej rośliny zielarskiej się nie kończą, bowiem wykazuje ona działanie rozkurczowe, przez co łagodzi bóle brzucha towarzyszące niestrawności, nagromadzeniu gazów w jelitach oraz menstruacji. Herbatka rumiankowa wykazuje tak pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy, iż poleca się ją osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego.
Herbatka z melisy nie tylko uspokaja, ale też wspomaga trawienie
Melisa to roślina zielarska, którą znamy głównie z jej właściwości uspokajających. Gdy czujemy wzmożone napięcie nerwowe, sięgamy po nią. Zapominamy jednak o tym, że właściwości lecznicze ziół często są wielokierunkowe. Herbatka z melisy uwalnia nas od wzdęć, łagodzi zgagę i niestrawność. Jej działanie przeciwbólowe można wykorzystać w przypadku migreny oraz bolesnych skurczów menstruacyjnych.
Na co działa herbatka z mniszka lekarskiego?
Pozostając przy problemach trawiennych, na które skarży się coraz więcej osób, nie można zapomnieć o mniszku lekarskim. To bardziej naukowe określenie rośliny, która po przekwitnięciu daje nam dmuchawce, którymi bawiliśmy się jako dzieci. Suplementy diety na odchudzanie często w swoim składzie zawierają ekstrakt z mniszka lekarskiego. Ta popularna roślina zielarska pomaga bowiem usunąć nadmiar wody z organizmu, przyczynia się także do poprawy procesu trawienia. Co ciekawe, mniszek lekarski wspomaga też pracę wątroby i chroni układ moczowy przed nawracającymi zakażeniami.
Jakie zioła na wypadanie włosów?
Wypadanie włosów stanowi zmorę wielu osób. Długie i gęste pukle uchodzą za jeden z atrybutów kobiecości. Nic dziwnego, że gdy nasza fryzura ulega przerzedzeniu, pojawiają się kompleksy, a my chcemy jak najszybciej zatrzymać to niekorzystne zjawisko. Na szczęście z pomocą przychodzi nam natura. Jeśli zastanawiasz się, jakie zioła na wypadanie włosów będą najlepsze, spieszymy z podpowiedzią. Okazuje się, że osoby, które skarżą się na przerzedzanie fryzury, powinny sięgnąć po pokrzywę zwyczajną oraz skrzyp polny. W walce z wypadaniem włosów pomocne może okazać się także siemię lniane.
Pokrzywa na wypadanie włosów
Wykazano, iż pokrzywa zwyczajna przyczynia się do regulacji pracy gruczołów łojowych. Ponadto wzmacnia cebulki włosów. Zaobserwowano też, iż pokrzywa poprawia ukrwienie skóry głowy, przez co doskonale zdaje egzamin w przypadku łysienia oraz nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. Nie bez powodu dodaje się ją do szamponów przeciwłupieżowych. Pokrzywa bowiem pomaga pozbyć się łupieżu.
Skrzyp polny, czyli naturalny sposób na wypadanie włosów
Nasze babcie, gdy stwierdziły u siebie wypadanie włosów, nie ograniczały się jedynie do picia naparów z pokrzywy zwyczajnej. Jednym z naturalnych sposobów na wzmocnienie włosów i skóry głowy jest skrzyp polny. Podobnie jak pokrzywa zwyczajna może być spożywany dwojako. Możemy sięgnąć po herbatkę ziołową ze skrzypem polnym lub ziołowy suplement diety zawierający ekstrakt z tej dobroczynnej rośliny. To drugie rozwiązanie dla wielu osób bywa wygodniejsze, ponieważ zażywanie pigułek o określonej zawartości ekstraktu ze skrzypu polnego i/lub pokrzywy zwyczajnej jest przez producenta dość szczegółowo rozpisane. Wiemy, ile tabletek suplementu diety i jak często należy dostarczać organizmowi, aby uzyskać pożądany efekt i zahamować wypadanie włosów. Pamiętajmy, iż zioła na wypadanie włosów przynoszą efekt po 3 miesiącach regularnego stosowania. Niestety, nie jest on natychmiastowy jak w przypadku herbatek ziołowych na trawienie.
>>> Preparaty ze skrzypem polnym
Jakie zioła pomogą na trądzik?
Trądzik stanowi zmorę nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, przez których organizm przetacza się burza hormonalna prowadząca do pogorszenia się stanu cery. Pryszcze, zaskórniki i podskórne gule to coraz częściej problem osób dorosłych. Skóra, która wyglądem odbiega od idealnych zdjęć na okładkach kolorowych magazynów, potrafi wpędzać w kompleksy i odbierać pewność siebie. W związku z tym warto podjąć walkę o poprawę jej kondycji. Lecznicza moc ziół bywa nieoceniona, pamiętaj jednak, że nie należy ich łączyć z lekami przepisanymi przez dermatologa.
Fiołek trójbarwny na trądzik
Jeśli stan twojej cery nie jest idealny, ale też nie wymaga pomocy specjalisty, możesz sięgnąć po naturalne rozwiązania na trądzik. Jednym z nich jest fiołek trójbarwny, który określa się też mianem bratka. U osób, które cierpią na trądzik, występuje stan zapalny skóry. Wykazano, iż fiołek trójbarwny wykazuje właściwości przeciwzapalne, przez co pomaga łagodzić objawy tej choroby dermatologicznej. U niektórych osób na początku kuracji dochodzi do pogorszenia stanu cery, co zniechęca je do dalszego spożywania naparów z bratka. Tymczasem to naturalna kolej rzeczy, ponieważ skóra pozbywa się toksycznych metabolitów, wydalając je wraz z potem i moczem. Chwilowe pogorszenie stanu cery może trwać 2 tygodnie. Wykazano, iż zioła na trądzik przynoszą wyraźną poprawę po miesiącu stosowania.
Łopian na problemy skórne i trądzik
Łopian to roślina zielarska, która wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. U osób cierpiących na trądzik dochodzi do niekontrolowanego namnażania się patogenów, w tym bakterii z gatunku Propionibacterium acne, dla których pożywkę stanowi łój. Łopian można stosować zewnętrznie na zmiany skórne, przyrządzamy napar, który po schłodzeniu służy nam do przygotowywania okładów. Tę roślinę zielarską można stosować nie tylko w przypadku cery trądzikowej, ale też łuszczycy i łupieżu. Zauważono, iż ekstrakt z łopianu odżywia skórę i tym samym ją wzmacnia.
Naturalny sposób na bolesne miesiączki
Menstruacja, choć jest zjawiskiem naturalnym, u niektórych kobiet powoduje silne dolegliwości bólowe. Czasem uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją zioła na bolesne miesiączki. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych wymienia się:
- krwawnik;
- anyż zielony;
- rumianek;
- przywrotnik pospolity;
- malinę;
- imbir;
- arcydzięgiel litwor;
- szałwię.
W tym miejscu warto podkreślić, iż napar z niektórych ziół, w tym rumianku, należy pić przed posiłkiem, po inne natomiast sięgamy między posiłkami, vide anyż zielony. Istnieją także zioła, które zażywamy po posiłku takie jak arcydzięgiel litwor.
Jak widać, lecznicza moc ziół to bardzo szerokie pojęcie. Oprócz wyżej wspomnianych roślin i ich właściwości, istnieje też wiele innych. Niektóre okazują się przydatne przy zaparciach, dnie moczanowej, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu, bólu gardła. Praktycznie na każdą przypadłość i dolegliwość istnieje roślina zielarska, która wspomaga jej zwalczanie. Oczywiście, nie oznacza to, iż mamy zrezygnować z osiągnięć medycyny. Warto jednak zapytać lekarza, czy przepisany nam lek można stosować wspomagająco z wybranymi ziołami, aby wesprzeć jego działanie.
>>> 9 herbatek ziołowych na najczęstsze dolegliwości zdrowotne
>>> Leśne kosmetyki – dobrodziejstwa pochodzące z drzew
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.