Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów?
Zbliżający się okres jesienno – zimowy to czas, kiedy nasze włosy są słabsze. Znacznie częściej dochodzi do utraty większych ilości włosów. Czy wiemy jak skutecznie zapobiegać wypadaniu włosów?
Po lecie nasze włosy są znacznie bardziej osłabione i narażone na wypadanie. Włosy, które wypadają są problemem głównie mężczyzn, jednakże coraz częściej problem ten dotyka również kobiet. Wypadanie włosów to normalny objaw, jednakże nadmierna utrata dużych ilości to już poważny problem. Włos „żyje" od 2 do 6 lat po tym czasie wypada. Jeżeli tracimy ok. 100 włosów dziennie to nie ma powodów do niepokoju. Gdy zauważalna jest utrata większej ilości niż 100 może to być poważnym problemem świadczącym o zaburzeniach panujących w naszym organizmie.
Na wypadanie włosów wpływ ma wiele czynników. Niekiedy sami przyczyniamy się osłabienia kondycji skóry głowy i włosów, czasem nie mamy wpływu na procesy zachodzące na naszej głowie.
Przyczyny wypadania włosów:
- Znacznie częściej włosy wypadają u kobiet tuż po porodzie bądź też w okresie menopauzy. Proces wypadania włosów jest spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety.
- Przyjmowanie leków, także przyczynia się do łysienia. Jednak nie wszystkie leki są przyczyną utraty włosów. Leki cytostatyczne i immunopresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca oraz środki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo łysienia.
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy, a także włosów przyczynia się do wypadania włosów. Nieprawidłowe fryzury typu kuc czy też różnego rodzaju koki nadwyrężają skórę głowy przyczyniając się do zanikania mieszków włosowych.
- Różnego rodzaju spinki, gumki, opaski, a także tapirowanie powodują uszkodzenie mechanizmu włosa a co za tym idzie ich wypadanie. Uszkodzenie mechanizmu włosa następuje również wskutek rozczesywania włosów „na siłę", a także przy zbyt ciasnym zawiązywaniu gumek oraz wpinaniu różnego rodzaju spinek.
- Niewłaściwe kosmetyki oraz pielęgnacja tzn. częste farbowanie, trwała ondulacja, zbyt wysoka temperatura (suszenie, stosowanie lokówek i prostownic) to wróg naszych włosów i sprzymierzeniec ich utraty. Warto wiedzieć, jaki mamy typ włosów, aby móc pielęgnować je odpowiednik szamponem.
- Palenie papierosów to jeden z groźniejszych wrogów naszych włosów, dym działa zarówno na wewnętrzna, jak i zewnętrzną strukturę włosa. Powoduje on matowienie, a w efekcie wypadanie włosów.
- Stres także może powodować utratę włosów, niekiedy silny stres może spowodować całkowitą utratę włosów. Wypadanie włosów jest spowodowane „wariowaniem" hormonów. Nadnercza produkują większe ilości androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Codzienny stres ma wpływ na ogólna kondycje włosów.
- Różnego rodzaju choroby zakaźne, ogólnoustrojowe oraz choroby skóry głowy przyczyniają się do znacznej utraty włosów. m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, przebyta grypa, kiła, czy też grzybica skóry głowy w znaczny sposób osłabiają strukturę włosa i przyczyniają się do ich wypadania.
- Włosy wypadają również w momencie, kiedy w naszym organizmie pojawia się niebezpieczne toksyny typu rtęć, arsen, tal. W takich przypadkach włosy wypadają po około 2 tygodniach.
- Chemioterapia może, ale nie musi powodować wypadania włosów. W dużej mierze utrata włosów zależy od metody podania oraz odporności organizmu na substancje toksyczne. Zazwyczaj włosy odrastają w miesiąc po chemioterapii.
- Wypadanie włosów w dużej mierze jest uwarunkowane stosowana dietą. W organizmie, w którym brakuje składników odżywczych włosy wypadają znacznie częściej. Aby temu zapobiec, należy zdrowo się odżywiać i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, żelaza i biotyny (rodzaju witaminy B). W przypadku łysienia największe znaczenie ma niedobór żelaza. Bez żelaza krew nie może być odpowiednio dotleniona, co powoduje osłabienie i łamanie się włosów.
- Wbrew pozorom również pogoda wpływa na stan naszych włosów. Lato, jesień, zima w każdym tym okresie czynniki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na włosy. Szkodliwe promienie UV, słona i chlorowana woda to sprzymierzeniec wypadania włosów latem. Zimom natomiast do znacznej utraty włosów przyczynia się niska temperatura, wiatr, a także nakrycia głowy.
Do pielęgnacji włosów oraz zapobiegania ich wypadaniu można używać zarówno kosmetyków jak i suplementów diety dostępnych na rynku, jak i domowych sprawdzonych sposobów.
Domowe sposoby na wypadanie włosów:
- Jaja – od dawna wiadomo, że są bogate w różnego rodzaju składniki. Zawierają witaminy: A, z grupy B, D, E, H. Jest w nich mnóstwo minerałów — fosfor, siarka, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, chlor, jod, fluor, żelazo. Żółtka doskonale sprawdzają się jako maseczka na włosy. Należy wsmarować żółtko w skórę głowy, zawinąć ręcznikiem i pozostawić na godzinę. Następnie dokładnie spłukać.
- Sok z czarnej rzodkwi – wsmarowywany w skórę głowy pozytywnie wpływa na regenerację cebulek włosowych. Poprawia krążenie krwi w skórze, a także przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi. Doskonale sprawdza się nie tylko sok, warzywo można zetrzeć i nieodciśniętą papkę nałożyć na skórę głowy i delikatnie masować.
- Czosnek – choć jego zapach może odstraszać to właściwości na pewno zachęcają do użycia. Zawiera lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, takie jak alliina i skordynina A i B. Udowodniono, że związki te stymulują porost włosów. Zaleca się rozgniatanie czosnku i nakładanie go na włosy raz w tygodniu. Papkę należy wmasować w skórę głowy i pozostawić na czas ok. 20 min następnie umyć głowę.
- Oliwa z oliwek – to jeden z cenniejszych produktów dostępnych na naszym rynku. Ma go prawie każdy z nas w domowej spiżarni, lecz nie każdy wie, że może wpływać pozytywnie na nasze włosy. Zawiera witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, witaminy C i E. Bogata jest w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
- Drożdże – przy kłopotach z osłabionymi, wypadającymi włosami mają zbawienne działanie. Przy wypadaniu włosów bardzo dobry wpływ ma picie naparu z drożdży, a także stosowanie odżywczych maseczek drożdżowych. Drożdże bogate są w witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), witaminy E, D i H (biotyny), a także proteiny i składniki mineralne oraz mikroelementy — chrom i selen.
- Tatarak – używany jest jako środek stymulujący porost włosów oraz hamujący ich wypadanie. Kłącze tataraku, które wykorzystuje się w terapii, bogate jest w olejki eteryczne, terpeny, garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne. Na skórę głowy zbawienne działanie ma tonik z tataraku, który można zrobić samodzielnie w domu.
- Pokrzywa – przez co niektórych traktowana jako chwast, a nie słusznie, gdyż ma ona doskonały wpływ na wzmocnienie włosów, zapobiega także powstawaniu łupieżu, oraz skutecznie z nim walczy. Pokrzywa zawiera prawdziwe bogactwo witamin (m.in. K, C, z grupy B), mikroelementów (wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, fosforu, siarki), garbników, kwasów organicznych, flawonoidów. Zaleca się wcieranie nalewki z pokrzywy w skórę głowy oraz włosy raz w tygodniu w dzień poprzedzający mycie głowy.
Dostępne są zarówno suplementy diety, jak i kosmetyki do pielęgnacji włosów:
- Dermena żel hamujący wypadanie włosów, 150 ml
- Dx2 szampon przeciw wypadaniu włosów, 150ml
- Farmona Radical Szampon Wzmacniający, 300ml
- Long4Lashes Odżywka Wzmacniająca Przeciw Wypadaniu Włosów 200ml
- Pokrzepol Szampon przeciw wypadaniu włosów, 200ml
- Seboradin maska przeciw wypadaniu włosów, 150ml
- Seboradin Szampon Przeciw Wypadaniu Włosów, 200ml
- Belissa Intense, 50 tabletek
- Bio Silica, 30 kapsułek
- Biotebal 5, 5 mg, tabletki, 30 szt.
- Biotyna 300 Mcg, 30 tabletek
- Capivit Total Action, 30 kapsułek
- Celebrin włosy, skóra, paznokcie, 60 kapsułek
- Dermena Complex przeciw wypadaniu włosów, wspomaga odrastanie włosów, 30 kapsułek
- Doppelherz Aktiv Na Włosy i Skóre kapsułki x 30
- Doppelherz Aktiv na włosy+ biotyna, 30 kapsułek
- Doppelherz Aktiv na włosy, paznokcie, kapsułki, 30 szt.
- Ha-Pantoten Optimum, tabletki, 60 szt.
- Mega krzem z metioniną, 60 kapsułek
- Skrzypolen z biotyną, 72 kapsułki
- Skrzypovita 1 X dziennie Biotyna Complex, 42 tabletki
- Vitahair tabletki x 60
- Vitapil Z Biotyna + Bambus, 60 tabletek
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.