Fizjoterapeuta a osteopata – czym się różnią?
Dolegliwości związane z aparatem ruchu obniżają komfort życia i pogarszają samopoczucie. Zarówno osteopatia, jak i fizjoterapia mogą przynieść ulgę, uśmierzyć ból, a także przyspieszyć powrót do sprawności fizycznej. Aby proces leczenia był skuteczny, warto wiedzieć, do kogo należy udać się z problemem. Co robi osteopata, a co fizjoterapeuta? Dowiedz się o nich więcej!
Osteopatia a fizjoterapia – jakie są różnice?
Choć oba te pojęcia są związane z metodami regeneracji ciała, to nie należy ich mylić. Czym jest fizjoterapia? Najprościej mówiąc, to nauka medyczna o utrzymywaniu, rozwijaniu oraz przywracaniu sprawności ruchowej człowieka. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie bólu i poprawa zdolności fizycznych. Co ważne, do fizjoterapeuty możesz udać się nie tylko po wypadku, ale także wtedy, gdy cierpisz z powodu dolegliwości bólowych, np. kręgosłupa, kolan czy łokci.
Osteopatia należy z kolei do medycyny niekonwencjonalnej, która bazuje na terapii manualnej. Skupia się na holistycznym podejściu do pacjenta i traktuje wszystkie jego elementy jako nierozłączną całość. Dużą wagę przykłada również do możliwości samoleczenia się organizmu.
Osteopata a fizjoterapeuta – co różni oba zawody?
Kluczem do sprawnego zdiagnozowania źródła bólu i szybkiego powrotu do zdrowia jest wybór odpowiedniego specjalisty. Rozbieżności między tymi zawodami dotyczą nie tylko tytułów, ale i kompetencji osób zajmujących się daną dziedziną. Przed umówieniem wizyty upewnij się więc, że wiesz, jaka jest różnica między osteopatą a fizjoterapeutą.
Fizjoterapeuta – kto to jest?
Od 2015 roku osoby zajmujące się fizjoterapią muszą mieć ukończone 5-letnie studia magisterskie na wskazanym profilu1. Wprowadzenie takiej regulacji prawnej sprawiło, że swoje usługi oferują już tylko w pełni wykształceni i wykwalifikowani specjaliści, którzy są zaopatrzeni w wiedzę medyczną. Mogą zatem samodzielnie diagnozować i leczyć pacjentów, dobierając odpowiednie metody.
Co robi fizjoterapeuta?
Może on zajmować się np. rehabilitacją sportowców, u których doszło do kontuzji. Co jeszcze robi fizjoterapeuta na co dzień? Często wspiera też osoby po wypadkach, ludzi zmagających się z bólem mięśni czy stawów, a także przyjmuje dzieci z wadami postawy. W fizjoterapii stosuje się m.in. takie metody jak:
- masaż;
- laseroterapia;
- lecznicza kąpiel;
- gimnastyka lecznicza;
- elektroterapia;
- ultradźwięki.
Ze względu na wymogi prawne to, co robi fizjoterapeuta, jest w pełni bezpieczne. Jeśli chcesz się upewnić, że wybrana przez Ciebie osoba jest kompetentna, możesz sprawdzić jej kwalifikacje na liście Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Wystarczy, że wyszukasz unikatowy numer, który otrzymuje każdy fizjoterapeuta po dopuszczeniu do wykonywania zawodu.
Kiedy iść do fizjoterapeuty?
Jeśli zmagasz się z powracającym bólem mięśni czy stawów, możesz zasięgnąć porady fizjoterapeuty. Wizyta jest wskazana również wtedy, gdy zauważysz wadę postawy u swojej pociechy. Konsultację warto przeprowadzić także w następujących sytuacjach:
- urazy kończyn;
- wypadek, który obniżył sprawność fizyczną;
- trudności z uzyskaniem pełnych możliwości aparatu ruchowego;
- problemów neurologicznych.
Efekty ćwiczeń u fizjoterapeuty
To, jakie rezultaty uzyskasz dzięki terapii fizjoterapeutycznej, zależy przede wszystkim od problemu, z którym zgłaszasz się do specjalisty. Wśród najczęściej zauważalnych efektów znajduje się m.in.:
- złagodzenie bólu;
- przywrócenie sprawności fizycznej;
- zwiększenie elastyczności stawów;
- wzrost wytrzymałości organizmu na aktywność fizyczną.
Osteopata – kto to?
Aby uzyskać tytuł osteopaty, najpierw należy zostać lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą, do czego niezbędne są konkretne studia magisterskie. Po nich koniecznie jest także ukończenie 5-letnich studiów osteopatycznych, a na sam koniec zdanie egzaminu klinicznego.
Do postawienia diagnozy terapeuta stosuje wywiad z pacjentem, badanie ortopedyczne oraz osteopatyczne (za pomocą dłoni). Po ustaleniu źródła dolegliwości specjalista dobiera właściwą metodę. W procesie leczenia może on wdrożyć takie techniki, jak:
- technika energetyzacji mięśni;
- terapia punktów spustowych;
- terapia czaszkowo-krzyżowa;
- technika równoważenia napięć więzadłowych.
Co robi osteopata?
Do wykrycia źródła problemu również używa narzędzi wykorzystywanych przez fizjoterapeutę, jednak ważną rolę odgrywają tu dłonie specjalisty. Precyzyjnie wyszkolony lekarz jest wyposażony w wiedzę z zakresu m.in. anatomii, fizjologii czy biomechaniki, dlatego jest w stanie wyczuć nieprawidłowości za pomocą dotyku.
Kiedy iść do osteopaty?
Osteopatia należy do kategorii medycyny prewencyjnej, a więc jej celem jest przede wszystkim zapobieganie pogłębiania się problemu. Terapia skupia się na naturalnej zdolności organizmu do samoleczenia się, dlatego specjalista, który wykryje źródło dolegliwości, zleci Ci ćwiczenia wzmacniające konkretne partie ciała.
To, co robi osteopata, okaże się przydatne przy takich objawach jak np.:
- bóle kończyn;
- szumy w uszach;
- migrena;
- zaburzenia snu;
- zawroty głowy;
- nawracające zapalenia zatok.
Efekty terapii u osteopaty
Regularne ćwiczenia zalecone przez osteopatę mają na celu zwiększyć Twoją sprawność fizyczną i ulżyć w dolegliwościach. Leczenie skupia się również na zredukowaniu ryzyka przyszłych kontuzji. Efekty, jakie możesz uzyskać, to m.in.:
- większa ruchomość stawów;
- wzmożona wytrzymałość kończyn na urazy mechaniczne;
- ogólne rozluźnienie organizmu i zredukowanie napięcia.
Osteopata czy fizjoterapeuta – kogo wybrać?
W obu profesjach uzyskasz pomoc specjalisty, który dysponuje rozległą wiedzą. To, kto sprawniej rozwiąże Twój problem – osteopata czy fizjoterapeuta – zależy od specyfiki dolegliwości, z którą się zmagasz. Porównaj sposoby wykorzystywane podczas terapii i efekty, jakie możesz uzyskać. W ten sposób podejmiesz decyzję najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.
Bibliografia:
https://www.nhs.uk/conditions/physiotherapy/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-physiotherapist
https://www.nhs.uk/conditions/osteopathy/
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/381
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.