Domowe sposoby na nadciśnienie
Dieta bogata w tłuszcze nasycone, zbyt małe spożycie warzyw i owoców, niedostateczna ilość ruchu – to tylko niektóre czynniki mogące zwiększać ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Współczesne metody leczenia tej przypadłości nie ograniczają się wyłącznie do podawania środków farmakologicznych, ale uwzględniają modyfikację stylu życia. W niewielkim nadciśnieniu, tzw. pierwszego stopnia, przydatne mogą okazać się domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. Przeczytaj, co może pomóc w radzeniu sobie z nieprawidłowymi parametrami ciśnienia tętniczego krwi.
Nadciśnienie tętnicze – główny czynnik ryzyka chorób układu krążenia
Serce, które stanowi podstawowy narząd układu krążeniowego, podczas pracy wytwarza ciśnienie. To dzięki niemu krew krąży w naczyniach krwionośnych i jest transportowana do wszystkich komórek ciała. W przypadku stałych podwyższonych wartości ciśnienia krwi (powyżej 140/90 mm Hg) można mówić o nadciśnieniu tętniczym. Dolegliwość ta jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia, takich jak:
-
zawał mięśnia sercowego,
-
niewydolność serca,
-
udar mózgu.
W patogenezie nadciśnienia duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, do których zalicza się nadwagę i otyłość, przewlekły stres, zwiększone spożycie sodu w diecie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej.
Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu?
W przypadku niewielkiego nadciśnienia można wypróbować domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. By wspomóc pracę układu sercowo-naczyniowego, warto wprowadzić do diety produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zadbać o prawidłową podaż substancji odżywczych i mikroelementów. W obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi pomocne może być również dbanie o prawidłową ilość snu, która powinna wynosić od 7 do 8 godzin na dobę. Zbyt krótki wypoczynek nocny zwiększa ryzyko kłopotów z sercem. Jak jeszcze szybko obniżyć ciśnienie krwi w domu? Poniżej prezentujemy garść przydatnych wskazówek.
Redukcja masy ciała
Pacjentom zmagającym się z nadciśnieniem zaleca się osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Zrzucenie nadprogramowych kilogramów zwykle pomaga w obniżeniu ciśnienia, a nierzadko pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu. Aby sprawdzić, czy waga jest optymalna w stosunku do wzrostu, można posłużyć się współczynnikiem BMI. Jeśli jest on za wysoki i niepokojący, wówczas warto zadbać o zwiększenie udziału pokarmów roślinnych w jadłospisie.
Wskazówki żywieniowe dla osób z nadciśnieniem
Osoby, które zastanawiają się, jak obniżyć ciśnienie lub puls domowym sposobem, w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę na dietę. W przypadku nadciśnienia bardzo ważne jest ograniczenie spożycia sodu. Zalecenie to dotyczy przede wszystkim niedosalania spożywanych posiłków oraz unikania żywności odznaczającej się wysoką zawartością tego pierwiastka (konserwy, szynki, podroby, chipsy, paluszki). Istotne jest też uzupełnienie niedoborów potasu, wapnia oraz magnezu. Osobom z nadciśnieniem rekomenduje się też wzbogacenie menu o nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega, które mają korzystne działanie na układ naczyniowy.
Regularna aktywność fizyczna
Poszukując odpowiedzi na pytanie, jakie domowe sposoby na obniżenie ciśnienia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej funkcji naczyń krwionośnych, nie można zapominać o wysiłku fizycznym. Ćwiczenia powinny stanowić element codziennych zajęć w postaci półgodzinnego treningu. Zalecany jest wysiłek aerobowy, np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, spacer.
Nauka radzenia sobie ze stresem
Hormony wydzielane w organizmie podczas stresu przyspieszają pracę serca, przyczyniając się do zwężenia naczyń krwionośnych i podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Aby kontrolować nadmierne napięcie nerwowe, należy zmniejszyć ilość obowiązków, wydłużyć czas na odpoczynek oraz posiąść wiedzę na temat technik relaksacji takich jak medytacja czy joga.
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi bez leków
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak obniżyć puls i ciśnienie domowym sposobem. Aby powyższe metody przyniosły oczekiwane rezultaty, muszą być stosowane regularnie. Szczególnie ważne jest wprowadzenie ruchu i zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę. W przypadku niedoboru pierwiastków śladowych takich jak magnez, potas czy wapń można sięgnąć po suplementy udostępniane m.in. przez serwis Świat Leku. Jeśli nadciśnienie utrzymuje się pomimo zmiany nawyków żywieniowych i odstawienia używek, należy zgłosić się do kardiologa.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.