Dlaczego warto pić napar z czystka?
Czystek znany również pod łacińską nazwą Cistus jest to zioło, które posiada wyjątkowe właściwości zdrowotne. W sieci, jak i również w licznej literaturze można znaleźć opinie na temat czystka, które wskazują na jego bardzo dużą skuteczność w walce z różnego rodzaju infekcjami. Czy na pewno czystek jest tak prozdrowotny, jak o nim mówią?
Dzięki wysokiej zawartości polifenoli, które zawarte są w czystku, uważany jest za jedną z najmocniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny. Co ciekawe stosowanie czystka nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zioła tego nie można przedawkować.
Wróćmy do polifenoli, które zawarte są w czystku. Polifenole hamują tworzenie się oraz rozwijanie stanów zapalnych w naszym organizmie, a także wzmacniają go oraz dodają energii. Dodatkowo ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się cholesterolu LDL, czyli tego „złego". W jaki sposób? Polifenole zawarte w czystku zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Należy pamiętać, że polifenole wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowego i walczą z grzybami i wszelkimi drobnoustrojami. Dodatkowo przypisuje im się działanie antyalergiczne, gdyż hamują uwalanie histaminy.
Czystek jest na tyle bezpieczną rośliną, że można podawać go dzieciom już od 3 miesiąca życia. Aby zabić jego lekko goryczkowy smak, najlepiej dodać do niego łyżeczkę miodu bądź wcisnąć sok z cytryny.
Na co działa czystek i dlaczego warto go pić?
1. Przede wszystkim wspomaniane już polifenole, doskonale rozprawią się z drobnoustrojami. Gdy występują infekcję dróg oddechowych, zastosowanie czystka pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Skuteczność czystka jako zioła wspomagającego walkę z infekcją zostały potwierdzone klinicznie.
2. Czystek usuwa metale ciężkie z organizmu.
3. Pomaga mężczyzną, którzy cierpią na przerost prostaty. W jaki sposób? Przynosi im ulgę z uwagi na właściwości antypoliferacyjne i cytotoksyczne czystka.
4. Czystek pomaga zapobiec chorobie niedokrwienia serca, rozpuszczając zatory i zakrzepy w żyłach.
5. Czystek posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybicze. Dzięki temu znany jest od dawna w medycynie naturalne jako środek wspomagający walkę z łuszczycą, łupieżem, trądzikiem, egzemą, przewlekłym zapaleniem zatok.
6. Czystek jest roślina o bardzo mocnym działaniu antyoksydacyjnym.
7. Napar z czystka jest świetnym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Stosowany jest często jako płyn do płukania jamy ustnej z powodzeniem zastępując wszelki drogeryjne środki. Czystek wybiela również zęby, ponieważ posiada bardzo potężne działanie na bakteryjnym biofilm. W jaki sposób działa? Po prostu go rozpuszcza.
8. Regularne picie wywaru z czystka spowoduje zmianę zapachu całego ciała. Redukuje nieprzyjemne zapachy, z jakimi zmagają się niektóre osoby.
Należy pamiętać, że zioło czystka jest tylko uzupełnieniem diety. Nie leczy raka ani żadnych innych chorób (z takimi opiniami można bardzo często spotkać się w Internecie). Czystek należy traktować jako napar bogaty w polifenole, które z pewnością wzmocnia organizm i wspomogą go w walce z infekcjami.
W jaki sposób pić czystek?
Najważniejsza w czystku jest systematyczność. Picie czystka raz na jakiś czas bądź sporadycznie nie przyniesie żadnych efektów prócz walorów smakowych. Picie czystka codziennie po kilka razy przyniesie efekty po miesiącu stosowania.
Bardzo ważna jest jakoś czystka, jaki stosujemy do tworzenia naparu. Musimy zwrócić uwagę czy jest to ziele cięte, czy mielone. Zalecamy zakup ziela ciętego. Wówczas mamy pewność zawartości opakowania i możemy zwrócić uwagę na to, czy w suszu znajduje się dużo gałązek (co jest niewskazane, ponieważ pogarsza smak herbatki). Najlepszą opcją jest zakup czystka bio co daje nam gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych.
Sporządzenie naparu z czystka:
łyżeczkę ciętego czystka zalewamy wrzącą wodą. Przykrywamy naczynie, aby napar naciągnął i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie napar odcedzamy (najlepsze do tego są zaparzacze bądź też metalowe sitka) i po wystudzeniu naparu należy go wypić. Czystek powinniśmy pić od 2 do 3 razy dziennie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie picia go więcej. Jedną porcję czystka można zaparzać do 4 razy, co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich wartościowych składników. Jeśli komuś przeszkadza smak naparu, to można go dosłodzić miodem lub stewią.
Napar dla całej rodziny tzw. profilaktyczny:
W litrowym dzbanku zaparzamy czubatą łyżkę stołową wg przepisu podanego powyżej. Latem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić z naparu mrożoną herbatę. Jest to rewelacyjne rozwiązanie na poprawę układu immunologicznego całej rodziny.
Odwar:
Odwar z czystka stosuje się przy cięższych dolegliwościach lub o charakterze przewlekłym. Jak go sporządzić? Około 10 g ciętego czystka należy zalać 220 ml wody. Przelać do garnka i doprowadzić do wrzenia. Gotujemy czystek około 5 minut, po czym należy go odstawić do ostudzenia. Gdy odwar wystygnie, należy przecedzić czystek.
W ten sposób uzyskany odwar można stosować zewnętrznie do płukanek, okładów, przemywania.
Jak i również nadaje się do stosowania wewnętrznego: 100 ml 3-4 razy na dobę (stany zapalne, nieżyt jelit i żołądka) oraz w postaci lewatywy.
Czystek jest ziołem bogatym w bioflawonoidy, dzięki czemu świetnie współpracuje z witaminą C potęgując jej działanie.
Najważniejsze rodzaje czystka:
Pod nazwą czystek można wyróżnić około 50 gatunków roślin. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych uprawianych gatunków czystka:
-czystek ladanowy lub żywicowy (Citus ladanifer) – posiada białe kwiaty z ciemnym oczkiem
-czystek kreteński (Citus creticus) – posiada różowe kwiaty
-czystek szary, czystek siwy (Cistus ladanifer) – również posiada różowe kwiaty jednak od czystka kreteńskiego odróżnia go jajowate, pomarszczone liście.
-czystek wawrzynolistny, znany również jako czystek laurolistny (Cistus laurifolius) – posiada małe białe kwiaty z żółtymi środkami.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.