Ból oczu – poznaj najczęstsze przyczyny
Ból oka może wystąpić na każdym etapie życia. Nie zawsze oznacza coś groźnego, jednak nigdy nie wolno go bagatelizować. Bolące oczy często niosą ze sobą strach związany np. z pogorszeniem wzroku lub jego utratą. W praktyce mogą być to niewielkie zmiany w obrębie spojówek lub zwykłe przeciążenie wzroku długą pracą na komputerze. Zaniedbanie takich powikłań może jednak wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu oczu i sprawdź, jak im zapobiec.
Ból oka i jego rodzaje
Ból oczu dzieli się na głęboki i powierzchowny. Pierwszy dotyczy oczodołu, w którym może występować uczucie kłucia lub pulsowania. Drugi – ból oka powierzchniowy może być spowodowany infekcją, dostaniem się ciała obcego do oka lub urazem.
Powierzchniowy ból oczu pojawia się również podczas np. długiej pracy przy komputerze. Wtedy śluzówka w oku wysusza się i powoduje pieczenie, drapanie czy swędzenie. Takie objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Szczególnie jeśli utrudniają nam normalne funkcjonowanie. To dlatego, że być może mamy do czynienia z zespołem suchego oka. Okulista przepisze wtedy specjalne krople, które zniwelują nieprzyjemne uczucie i przywrócą naturalny film łzowy w oku.
Jakie są przyczyny bólu oka?
Przyczyn bólu oczu jest wiele. Do tych najczęstszych należy wspomniany wcześniej zespół suchego oka. Co jeszcze?
- zapalenie spojówek - występuje wskutek alergii (szczególnie w okresie najsilniejszego pylenia – wczesnej wiosny) lub zakażeniem wirusowego, bakteryjnego czy grzybiczego. Oczy robią się czerwone i mocno przekrwione, zaczynają swędzieć i łzawią. Pojawia się również światłowstręt, który w czasie dużego nasłonecznienia jest nie do zniesienia.
- jęczmień – najczęściej pojawia się w wyniku zakażenia bakteryjnego mieszka włosowego lub w czasie mocno obniżonej odporności organizmu. Towarzyszy temu silny świąd oka, zaczerwienienie, obrzęk, ból oka, a nawet gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Jęczmień leczy się poprzez stosowanie maści lub kropli do oczu z antybiotykiem oraz masaży, które odblokują ujście gruczołów mieszków włosowych i usunięcie zalegającej wydzieliny.
- jaskra - powoduje ją wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, które nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy i komórki siatkówki. Nieleczona jaskra może prowadzić do utraty wzroku.
- zaćma – to choroba, która powoduje zmętnienie soczewki. Najczęściej występuje w starszym okresie życia. Niestety nie da się jej wyleczyć. Można jedynie udać się na operację, która polega na usunięciu starej soczewki i zastąpieniu jej nową.
- zapalenie rogówki – wywołują ją bakterie, wirusy i grzyby, a także alergie czy uszkodzenie nerwu rogówki. Przyczyną zapalenia jest na przykład uraz oka, zespół suchego oka, stosowanie zakażonych i przeterminowanych kropli do oczu. Leczenie jest zazwyczaj domiejscowe. W przypadku gorszego stanu stosuje się leki.
Ból oczu może nasilać się również w trakcie:
- silnego bólu głowy/migreny;
- podrażnienia oczu przez np. noszenie soczewek kontaktowych lub silny wiatr;
- zapalenie zatok;
- zapalenie nerwu wzrokowego;
- wzrost ciśnienia w oku.
Co oznacza ból oka w rogu?
Ból oczu może niekiedy doskwierać nam tylko w jednym obszarze, np. w zewnętrznym lub wewnętrznym rogu oka. Świadczy to najczęściej o zapaleniu kanalika łzowego w wyniku alergii lub infekcji. Kanalik łzowy odpowiada za prawidłowe odprowadzanie łez z worka spojówkowego do łzowego. Zablokowanie go powoduje ból oka i wydobywanie się z niego gęstej wydzieliny.
Ból oka w rogu pojawia się również w trakcie jęczmienia czy kątowego zapalenia spojówki. Często również nasila się wtedy, gdy dostanie się do oka ciało obce, np. rzęsa.
Kiedy zgłosić się do okulisty w przypadku bólu oka?
Do okulisty powinniśmy zgłosić się wtedy, gdy zauważymy pierwsze uporczywe objawy bólu oka. Na przykład silne zaczerwienienie, pieczenie, świąd i obrzęk. Okulista dokładnie zbada oko i powieki, a następnie wystawi diagnozę i przepisze odpowiedni sposób leczenia. W przypadku dostania się do powierzchni oka ciała obcego lekarz usunie go za pomocą specjalnych, zdezynfekowanych narzędzi.
Do okulisty trzeba również zgłosić się wtedy, gdy czujemy pulsujący i kłujący ból oczu, któremu towarzyszy pogorszenie widzenia. Taki objaw może być przyczyną choroby. Dlatego, aby uniknąć ciężkich powikłań, należy niezwłocznie to skonsultować.
Z kolei na co dzień warto dbać o swoje oczy. Co trzy godziny kropić je dobrymi kroplami nawilżającymi bez konserwantów, nosić okulary przeciwsłoneczne podczas silnego nasłonecznienia oraz oczyszczać oczy solą fizjologiczną. Podczas pracy przy komputerze, aby oczy mniej się męczyły i wysilały, należy odrywać je od ekranu co 15/20 minut i patrzyć chwilę w dal.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.