Blizny po oparzeniach – jak się ich pozbyć?
Blizny po oparzeniach są nie tylko bolesne, ale stanowią także pamiątkę nieprzyjemnego zdarzenia. Co ważne, nie powstają tylko w wyniku kontaktu z gorącem – na ich ostateczny wygląd wpływa także pielęgnacja w kolejnych miesiącach. Co stosować na blizny po oparzeniu i jak ograniczyć ich rozwój? Dowiedz się więcej.
Blizna po oparzeniu – jak powstaje?
Blizny to rodzaj uszkodzenia skóry spowodowany przerwaniem ciągłości tkanki naskórka. Powstają w skutek gojenia się rany i wzmożonej produkcji kolagenu w tym miejscu. W zależności od stopnia i głębokości uszkodzenia, organizm wytwarza nową tkankę, która uzupełnia powstały ubytek i zabezpiecza podrażnienie. Nierównomiernie rozkładający się kolagen przekłada się na nieregularność wytworzonej tkanki.
Blizny można podzielić na poszczególne rodzaje:
- blizny zwykłe – efekt niewielkich uszkodzeń skóry i zadrapań. Zwykle zanikają całkowicie lub pozostają lekko widoczne.
- przyrostowe – blizny powstałe na etapie gojenia się rany. Mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji lub zakłócenia procesu gojenia.
- keloidy – zgrubiałe i twarde nieregularności na skórze powstające po zagojeniu rany. To efekt nadprodukcji kolagenu w organizmie. Tego typu ślady mogą się rozrastać także poza ranę.
Blizny po oparzeniach to najczęściej uszkodzenia typu przerostowego i keloidowego. Na powierzchni rany wytwarza się dodatkowa tkanka skóry, która twardnieje i przybiera charakterystyczny, wypukły kształt. To efekt nadprodukcji kolagenu, która jest istotna w procesie uzupełniania ubytków w skórze. W ten sposób blizna może kształtować się nawet do 6 miesięcy po oparzeniu.
Z czasem może dojść do jej całkowitego wygładzenia, jednak oparzenie pozostawia wyraźny ślad na powierzchni skóry.
Blizny po oparzeniach – jak ograniczyć ich rozwój?
Pierwszym krokiem w kierunku szybkiego ograniczenia lub zniwelowania blizny jest odpowiednia reakcja na oparzenie. Im szybciej ograniczysz kontakt skóry z czynnikiem wywołującym uraz, tym większa szansa na to, że blizna nie będzie głęboka i rozległa.
W tym przypadku warto wziąć również pod uwagę, czy odzież wierzchnia i biżuteria także mogą przyczynić się do poparzenia (może tak być np. w przypadku oparzeń od wrzątku). W takiej sytuacji należy natychmiast pozbyć się ubrań z miejsca urazu (o ile nie doprowadzi to do większych uszkodzeń skóry).
Na tym etapie istotna jest także właściwa ocena oparzenia – samodzielnie pomoc można udzielić jedynie w przypadku lekkich oparzeń (objawiają się zaczerwienieniem skóry i bolesnym obrzękiem). W przypadku groźniejszych uszkodzeń (II i III stopnia), poparzeń twarzy, rąk, stóp lub krocza należy zgłosić się po pomoc do szpitala.
Następnie uszkodzone miejsce należy schłodzić czystą wodą – powinna mieć letnią temperaturę, nie może być bardzo zimna. Ranę należy schładzać przez co najmniej kilkanaście minut lub do momentu ustąpienia bólu. W ten sposób ograniczysz przedostanie się uszkodzeń do głębszych warstw skóry.
Bliznę po oparzeniu należy także opatrzeć wilgotnym opatrunkiem z jałowej gazy. Z wierzchu należy ją dodatkowo zabezpieczyć bandażem.
Co stosować na bliznę po oparzeniu?
Po wstępnym opatrzeniu rany należy sięgnąć po preparaty, które przyspieszą regenerację skóry i ograniczą rozległość uszkodzeń. Pamiętaj, by z ich zastosowaniem odczekać co najmniej kilkanaście godzin po uszkodzeniu skóry. Poczekaj z tym do momentu, aż uszkodzone miejsce przestanie być wrażliwe w dotyku. Nie stosuj kremów i maści na otwarte rany.
Czym smarować blizny po oparzeniach? Podstawą pielęgnacji będzie stosowanie nawilżającej i natłuszczającej maści. Wybrany produkt może mieć działanie przeciwbólowe i oczyszczające, ale przede wszystkim powinien wspierać odbudowę skóry i przyspieszać jej regenerację po uszkodzeniu.
Wybierając maść do stosowania na bliznę po oparzeniu, warto zwrócić uwagę na obecność następujących składników:
- pantenol– jeden ze składników witaminy B5, wspiera regenerację skóry i łagodzi podrażnienia
- aloes – działa nawilżająco, co jest niezwykle ważne w przypadku ran po oparzeniach. Wykazuje także właściwości przeciwbólowe
- heparyna – składnik rozluźniający strukturę kolagenu, który wytwarza się podczas gojenia. Stosowanie jej zmniejsza widoczność urazu.
- alantoina – usuwa martwy naskórek i pobudza procesy gojenia.
Zadbaj o regularne stosowanie preparatów na poparzonej skórze. Kremy i maści najlepiej stosować 2-3 razy dziennie, delikatnie wklepując w bliznę. Dzięki składnikom regeneracyjnym tkanka bliznowata stanie się bardziej jędrna, miękka i rozluźniona. Pamiętaj, by przed aplikacją preparatu oparzenie dokładnie umyć i osuszyć. Z czasem blizna powinna stawać się jaśniejsza.
Pielęgnacja blizn – pamiętaj o nawilżeniu
Bardzo ważne w procesie regeneracji jest nawilżenie uszkodzonej skóry. Nowopowstały naskórek wyróżnia się delikatną strukturą i szybko ulega przesuszeniu. To hamuje procesy regeneracyjne i utrudnia właściwe gojenie. Brak nawet podstawowej pielęgnacji będzie skutkować zwiększeniem widoczności blizny. Stosowanie maści o działaniu nawilżającym pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry, co nada jej trwałości i elastyczności niezbędnych podczas regeneracji.
Blizny po oparzeniach – unikaj ekspozycji na światło słoneczne
Jeśli blizna po oparzeniu znajduje się w widocznym miejscu, staraj się nie wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Intensywne słońce może przyczynić się do jej wysuszenia, a tym samym zahamować proces regeneracji. Skutkiem może być np. ściemnienie blizny i zwiększenie jej widoczności. W tym przypadku wsparciem w pielęgnacji może okazać się stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.