9 herbatek ziołowych na najczęstsze dolegliwości zdrowotne
Herbatki ziołowe są świetną alternatywą dla napojów, które najczęściej pijemy każdego dnia, czyli czarnej herbaty i kawy. Zioła przynoszą ulgę w rozmaitych dolegliwościach i mają łagodne działanie. Które z nich warto pić i włączyć do codziennej diety?
Lipa, rumianek i szałwia na przeziębienie
Kwiaty lipy są cenione za swoje działanie napotne przez co skutecznie obniżają temperaturę ciała. Napar z lipy działa łagodząco na podrażnione górne drogi oddechowe, a olejki eteryczne mają właściwości usypiające i uspokajające. Jeśli chcemy obniżyć gorączkę i złagodzić ból gardła warto sięgnąć po popularny rumianek. Z dodatkiem miodu i cytryny będzie wspomagał leczenie kaszlu i kataru.
Szałwia lekarska wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające i dezynfekujące. Dzięki temu napar z szałwii możemy z powodzeniem stosować nie tylko do popijania, ale również do płukania gardła i jamy ustnej w stanach zapalnych. Wyciągi z liści szałwii działają również przeciwpotnie: ich efekt pojawia się bardzo szybko, już po 2-3 godzinach od spożycia i trwa od 1 do 3 dni. Dlatego szałwia może być wykorzystana w leczeniu stanów wzmożonej ogólnej potliwości, potliwości w chorobach gorączkowych, w nadczynności tarczycy, a także nadmiernej potliwości na tle zaburzeń nerwicowych i okresu przekwitania.
Mięta, koper włoski, dziurawiec na dolegliwości żołądkowe
Nieoceniona w przypadku dolegliwości układu pokarmowego jest mięta, która m.in. łagodzi niestrawność i wzdęcia, usuwa zaparcia i likwiduje bóle żołądka. Charakterystyczny zapach mięty to efekt znajdujących się w niej olejków eterycznych. Napar z mięty pobudzając czynności wydalnicze żołądka i wątroby pozwala pozbyć się uczucia przejedzenia i ciężkości. Ponadto działa uspokajająco i odprężająco, dlatego też mięta może być stosowana w sytuacjach nerwowych i stresujących.
Skutecznym lekiem na problemy trawienne jest także koper włoski. Charakterystyczny, lekko anyżowy smak naparu z kopru włoskiego przyniesie ulgę w przypadku wzdęć i gazów jelitowych, problemów z trawieniem, niestrawnością czy przy spowolnionym metabolizmie. Na problemy
z wątrobą i nieżytami układu pokarmowego warto również zaopatrzyć się w dziurawiec.
Kora wierzbowa na bóle stawów
Na bolesne, dokuczliwe bóle reumatyczne i sztywność stawów warto pić regularnie napary z kory wierzbowej. Kora wierzby jest surowcem, który zawiera naturalne salicylany działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Preparaty z kory wierzby działają również przeciwgorączkowo, napotnie, łagodzą objawy reumatyzmu i artretyzmu, są także polecane w przeziębieniu, grypie
i innych infekcjach górnych dróg oddechowych.
Hibiskus i pokrzywa na piękną cerę, włosy i paznokcie
O cerę naczyniową skutecznie zadba napar z hibiskusa, uznawany za prawdziwy eliksir młodości. Znajduje się w nim sporo witaminy C, polifenoli, kwasu cytrynowego i jabłkowego, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia. Podobne działanie ma pokrzywa, która dzięki znajdującym się w niej solom mineralnym, kwasom organicznym oraz witaminom B2, A, C, E i K poprawia wygląd skóry, a ponadto wzmacnia włosy i paznokcie.
Twoja opinia jest bardzo ważna.
Pomoże innym wybrać najlepszy produkt, a nam udoskonalić ofertę. Zaloguj się i dodaj opinię.
Ten produkt nie posiada jeszcze żadnych opinii.